Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 24 Iul 2014, 18:19

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 49 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: cresterea parului
MesajScris: 27 Aug 2006, 00:20 
Neconectat

va rog sa imi spuneti cum pot sa imi fac parul sa creasca mai repede plsss.

Sus

Subiectul mesajului: Re: cresterea parului
MesajScris: 27 Aug 2006, 02:13 
Neconectat

In primul rand, indiferent de tratamentul pe care il vei urma, sa nu te astepti la efecte foarte rapide.
Este foarte importanta alimentatia, care sa cuprinda produse bogate in proteine, cum ar fi: ficatul de vita, ouale, fasole verde, peste si vitamina A, de exemplu morcovii. Se spune ca un consum marit de castravete ar stimula cresterea parului. Poti, de asemenea sa iei vitamine pentru par: Revalid(este eficient luat cel putin 3 luni), Miss Vitaal.
Exista sampoane speciale pentru cresterea parului: "Sampon nutritiv pentru cresterea parului" de la Favisan, "Sampon cu extract de urzica" de la Corona etc.
Ca tratamente naturiste poti folosi:
-infuzie de rozmarin, cu care iti clatesti parul;
-masca din ulei de ricin+galbenus de ou, se amesteca foarte bine si se maseaza pielea capului; dupa 1 ora se spala parul;
-poti sa-ti prepari singura un sampon format din 2 galbenusuri+ 2 linguri tinctura de brusture+ 4 linguri apa;
-FOARTE IMPORTANT este masajul zilnic al scalpului, in jur de 5 minute. Poti efectua acest masaj, pentru o eficienta ridicata, cu tinctura de ardei iute (foloseste aceasta tinctura doar de 2 ori pe saptamana)
Mesaj modificat de Administrator pe 10.03.2009

Sus

MesajScris: 31 Aug 2006, 20:58 
Neconectat

Astazi am inceput sa folosesc Revalid(indesire si crestere).. E vreo problema daca imi masez scalpul cu ulei de ricin in acelasi timp cu administrarea capsulelor de Revaild? si daca nu, ar trebui sa amestec uleiul cu un galbenus pentru eficienta sporita? :mrgreen:

Sus

MesajScris: 31 Aug 2006, 21:45 
Neconectat

Poti folosi uleiul de ricin in timp ce iei Revalid. Medicamentul respectiv contine vitaminele si mineralele necesare parului, pielii si unghiilor si il administrezi intern; este foarte bine sa ajuti parul si extern prin diferite tratamente: masaj cu ulei de ricin (il poti folosi fie simplu, fie in combinatie cu galbenus de ou, fiind la fel de eficient) sau ulei de masline. Daca ai parul gras iti recomand ca masajul sa-l faci fara ulei, pentru ca uleiul va ingrasa mai tare parul. De asemenea, masajul se face prin miscari usoare, stimulatoare pentru radacina parului, fara a fi agresiv.

Sus

Subiectul mesajului: seboree si caderea parului
MesajScris: 08 Mai 2007, 15:25 
Neconectat

Buna ziua!
sunt un tinar de 23 de ani...in prezent sufar de seboreea pielii capului si de cadere a parului...La nivelul pielii capului simt dureri, ca: intepaturi, mincarimi, senzatia de parca se rupe radacina parului...si matreata... toate aceste dureri au aparut dupa ce am facut baie intr-un lac (cu 4 ani in urma)...si practic din momentul respectiv a inceput sa-mi cada parul...problema avanseava cu trecerea timpului..de ce? pentruca este vizibila caderea locala a parului de pe cap..ce ma sfatuiti sa fac? Am incercat diverse tratamente dar in zadar...La un moment dat mi-a zis un medic dermatolog ca seboreea pielii capului nu se trateaza si ca sa-mi caut un sampon care sa-mi fie util...atita mi-a zis :( Cum credeti ii vorba de ceva infectie la nivelul pielii capului? alergie? de ce simt intepaturi si mincarimi la radacinile firelor de par? va rog dati-mi un sfat...ms.
Va multumesc anticipat!
PS raspundeti-mi pe adresa de mail va rog...ms. >>>email>> ghencikmd@yahoo.com

Sus

MesajScris: 09 Mai 2007, 08:59 
Neconectat

:)buna dragele mele.si eu am probleme cu caderea parului fir subtire,fara volum etc dar am gasit in formula AS un tratament cu tictura de ardei iute scrie acolo ca trebuie sa te frectionezi la radacina parului in fiecare zi timp de 10 minute astfel;o lingurita de tinctura cu trei lingurite de apa .si in acest timp adica de o luna doua nu te speli cu sampon ci cu un preparat din 2galbenusuri de ou cu 2 lunguri de tinctura sau coniac si patru de apa mult succes va pup:emb:

Sus

MesajScris: 09 Mai 2007, 09:42 
Neconectat

si eu am avut probleme cu parul.imi pica foarte mult.si aveam la radacina niste cojite albe,ca matreata.si se ingrasa foarte rau.m-am speriat,pentru ca si eu am auzit ca dermatita seboreica nu se trateaza.ramai cu ea toata viata.nu stiu daca am asa ceva,insa si acum am niste bubita,care inschimb sunt aproape invizibile.sa va spun cum am scapat de probleme!
in primul rand alimentatia este foarte importanta!trebuie ca in fiecare zi sa nu lipsesca de la masa laptele(dimineata) si cate o portie zdravana de legume(fasole verde,spanac ,urzici,mazare,cartofi cu morcovi etc).
primavara si toamna-un supliment de minerale si vitamine.
iar ca tratament local,mie medicul mi-a recomandat un sampon cu ketonazol-o data pe saptamana,iar in rest-un sampon de copii(cu ph neutru-foarte important).nu trebuie sa utilizati sampoane pentru par gras/uscat,ci pentru par normal.si gelurile de dus la fel.daca nu ,distrugeti echilibrul parului/pielii si apar problemele.
parul meu s-a transformat spectacular!nu mai cade,nu mi se mai ingrasa atat de repede(il spla de doua ori pe saptamana,iar iarna o data)si straluceste foarte frumos!am uitat sa va spun ca ma clatesc de fiecare data cu un pic de otet amestecat cu apa!
chiar daca nu mai este atat de des cum il aveam inainte,din cauza caderii excesive,sper sa revenim la normal curand!
nu uitati ca sanatatea vine din interior si fiti foarte atente la alimentatie!beti cel putin un litru de apa pe zi,renuntati la grasimi de origine animala si mancati multe "verdeturi",carne de vita,peste,fructe etc

va pup si sa imi dati vesti bune!

Sus

MesajScris: 04 Noi 2007, 03:39 
Neconectat

Sincer chiar da roade ? accelereaza cresterea firului de par sau e vrajeala?? pt k sunt interesat si dak e k-lumea intr-o luna cu catzi cm imi creste firul ?? Normal...la un baiat am inteles k, creste 1 cm pe luna...fara sa folosesca decat un simplu sampon :)
Mesaj modificat de autor pe 4.11.2007

Sus

MesajScris: 05 Feb 2008, 13:13 
Neconectat

:cry: buna.. cat credeti ca este de bun samponul + balsamul de L'Oreal? am folosit fin gama galbena pt par deteriorat si pt stoparea caderii.. a dat rezultate dar la un moment dat mi`am tuns parul si a inceput sa se ingrase dupa a doua zi dupa spalare .. in plus a aparut si matreata. Acum vreau sa folosesc samponul L'Oreal pt matreata.. este o alegere buna?:( Si inca ceva.. imi pare rau acum ca mi`am tuns parul .. vreau sa`mi creasca mai repede :cry: sincer sa va spun nu am incredere in mastile naturale.. am incercat si m-au dezamagit.. ce ma sfatuiti? va rog ajutati-ma! pupici :*

Sus

MesajScris: 10 Feb 2008, 22:48 
Neconectat

unde pot gasi ulei de ricin:?: dak stie cineva va rog sa-mi spuna! plsss.....

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 49 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]