Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 01 Noi 2014, 10:24

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: constipatie cronica
MesajScris: 11 Oct 2006, 11:59 
Neconectat

De cativa ani sufar de constipatie cronica, dar de cateva luni aceasta constipatie s-a accentuat si nu pot iesi afara de cat cu ajutorul clismelor. In afara de asta in fiecare zi sunt balonata si ma doare burta destul de rau.
Am tinut tot felul de tratamente naturiste (tarate, seminte de in, ceaiuri laxative), dar degeaba. Mentinez ca sufar de colopatie functionala, reflux esofagian si colon iritabil.

Va rog ajutati-ma cu un sfat.

Sus

Subiectul mesajului: Re: constipatie cronica
MesajScris: 11 Oct 2006, 21:08 
Neconectat

stiu cum e. sufar si eu de aceasi afectiune. dar la mine s-a reglat decand am inceput sa beau ceai de menta(izma).chiar daca nu crezi incearca. izma are rol de a regla functiile intestinelor.

Sus

Subiectul mesajului: Re: constipatie cronica
MesajScris: 12 Oct 2006, 09:28 
Neconectat

Am avut si eu probleme cu constipatia si stiu cat e de deranjanta aceasta problema, spre fericirea mea am reusit sa o rezolv cu un regim naturist strict.
In fiecare dimineata mancam cate un iaurt natural, de ala fara fructe amestecat cu 2-3 linguri mari de tarate de grau (stiu ca pare scarbos poate, dar ajuta enorm).Taratele de grau contin tot grupul de vitamine B si regleaza tranzitul intestinal. In zilele cand ma saturam de tarate si mi se facea greata, schimbam meniul si mancam dimineata la micul dejun un iaurt cu fructe amestecat cu cereale integrale, alea care contin cereale adevarate, luate de la Plafar si nu fulgii aia care ii mananca copii cu lapte. Apoi am renuntat complet la prajeli, la salamuri, pate-uri, dulciuri. In drum spre servici intram si prin piata si imi cumpar 1kg de prune, si acum fac asta ca e sezon si le pun pe birou si in timpul zilei ma delectez cu ele. Prunele au un efect depurativ. Iarna cand nu mai aveam de unde cumpara prune, imi luam de acasa cate 4-5 morcovi proaspeti curatati si ii papam in timpul zilei, sau mere. Acum ca e toamna trebuie sa iti rezolvi problema constipatiei ca ai la indemana foarte multe legume si fructe, mananca cat mai multe salate, renunta la carne si la prajeli...nu moare nimeni fara carne o saptamana. Eu garantez ca vei reusi. Si inca un secret cauta miere de albine proaspata de la un furnizor, si nu aia contrafacuta si inlocuieste zaharul cu miere, chiar si la cafeluta, iar dimineata ia cate o lingurita de miere pe stomacul gol. E sanatate curata.
Astept vesti bune de la voi, incercati sa urmati sfatul meu macar o sapatamana si garantez ca da rezultate.
Eu am avut probleme grave cu constipatia si de fiecare data sfarseam la spital, imi era asa rusine de problema mea si nu vorbeam cu nimeni despre ea.Cel mai mult am fost constipata 6 zile si atunci mi-au zis doctorii ca puteam sa mor, asta a pus capac si am inceput sa ma documentez si sa imi rezolv singura problema pe cale naturista.
Mesaj modificat de autor pe 12.10.2006
Mesaj modificat de autor pe 12.10.2006

Sus

Subiectul mesajului: Re: Constipatie cronica
MesajScris: 04 Noi 2006, 10:21 
Neconectat

nu te sfatuiesc sa incerci cu ceai de menta. acesta produce constipatia, ca de altfel si bananele. si eu am aceesi problema si din cauza asta nu reusesc sa slabesc. acum beau in fiecare zi ceai antiadipos, e singura solutie pentru mine.

Sus

MesajScris: 04 Noi 2006, 12:44 
Neconectat

Prunele uscate sunt f bune, cate 6-7 pe zi , inmuiate in apa timp de 10 min. se consuma dimineata, pe stomacul gol, inainte de masa cu o juma' de ora si pb e rezolvata. Si ceai, eu stiu ca cel de musetel e bun pentru constipatie.
Cel de menta e bun, dar numai in cazul in care esti vegetarian.

Sus

MesajScris: 04 Noi 2006, 17:25 
Neconectat

Nu cred ca sunt eu in masura sa dau sfaturi dar daca vei consuma la fiecare masa si chiar in afara meselor salata de sfecla rosie ,de cit mai multe ori vei scapa de acest chin . Si eu am suferit , dar am urmat sfatul unei batrine taranci si m-am vindecat total . Asa ca succes si consuma multa salata de sfecla rosie si mai putina mincare consistenta .

Sus

MesajScris: 05 Noi 2006, 10:04 
Neconectat

menta are rol de a rgla tranzitul! nu [produce constipatia! toti o folosim atunci cand suntem deranjati si de aceea s-a produs mitul ca menta constipa! fals! menta ajuta la reglarea tranzitului! stop! cine vrea sa inteleaga intelege!

Sus

MesajScris: 07 Noi 2006, 05:10 
Neconectat

Buna! Eu am avut niste probleme ff grave de sanatate si am trecut de la un stomac f sanatos la o constipatie mai mult decat cronica: timp de 3 saptamani nu am avut scaun - cu toate ceaiurile si pastilele naturiste sau nu; intr-un final am avut succes cu Herbolax(pastile) dar am luat cate 3 odata; a fost insa un inceput....am continuat cu multe iaurturi amestecate cu cereale naturale de la plafar si indulcite cu MIERE. Am inceput sa pun miere in cafea, iaurt, prajituri etc. si vreau sa va zic ca m-a ajutat enorm, dar intr-adevar era miere naturala : unchiul meu are stupi si produce miere en-gros, chiar si pentru vanzare; daca sunteti interesate va pot da mai multe detalii, daca ma contactati la flory.z@gmail.com; NU vreau sa-mi fac reclama, sau ceva de genul acesta, dar stiu ce inseamna sa consumi produse contrafacute.
Oricum, mi-a luat ceva timp sa revin la normal...mai precis aproape 2 ani, dar acum am scaun regulat si de 2 ori pe zi....insa mi-am schimbat alimentatia: mananc mai mult salate, iaurturi, fara prajeli, sau oricum f rar, fara mezeluri, beau multe ceaiuri dar NU diuretice sau purative, acestea dauneaza sctomacului....
Va doresc multa...rabdare!

Sus

Subiectul mesajului: Constipatie cronica
MesajScris: 12 Noi 2006, 15:22 
Neconectat

pt constipatie incercati sa beti ceai verde, cam 1,5-2 litri. Pe langa faptul k e fff bun pt organism: contine antioxidanti, cofeina si vit C si te mai ajuta sa slabesti...e fff bun pt constipatie. Am patit-o pe pielea mea...mergeam de minim 6 ori pe zi "la sedinta". Si consuma mai multe lichide...Chestia asta am descoperit-o accidental cand incercam sa slabesc.

Sus

MesajScris: 26 Noi 2006, 21:23 
Neconectat

Ba terminati-o cu vanzarile online pe site-ul asta...ce naiba...dati un sfat daca aveti daca nu valea la piata ca acolo se face comert....
Adminule nu vezi ce se intampla aici? Te rugam sa opresti reclamele si vanzarile de produse, aici ne ajutam unul pe altul cu sfaturi nu facem comert....

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]