Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 28 Noi 2014, 05:51

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: CICLU NEREGULAT SI DURERI
MesajScris: 10 Oct 2006, 16:51 
Neconectat

Problema mea consta in faptul ca eu am ciclurile foarte neregulate. Niciodata nu imi vine la data la care trebuie, odata imi vine la 20 zile, sau la 24 sau la 30..., si pe deasupra am adesea dureri foarte mari de burta.Aceasta problema o am de multi ani( eu am 26 ) si am crezut ca odata cu inceperea vietii sexuale, ciclul se va regula dar, nimic.Acum aproape un an, mi-a intarziat cam 2 luni si bineanteles ca am mers la medicul ginecolog.
M-a intrebat de bolile din familie..intrebarile de rigoare...i-am spus de dureri, de ciclurile neregulate... M-a consultat si mi-a spus ca este totul in regula,si ca intarzierea ciclului de 2 luni e ca o forma de menopauza, dar ca nu e nimic grav si mi-a dat niste " comodine " anticonceptionale ( pe care le-am folosit 3 saptamani )si care a spus ca contin si hormoni care imi vor regla ciclul.
Intradevar, nu am avut probleme 2 luni, mi-a venit la 28 zile, dar dupa aceea am revenit din nou la derelgarile menstruatiei.
Vreau sa va intreb ce as putea face pentru a avea un ciclu regulat si ce sa fac ca sa nu mai am nici dureri in aceasta perioada a menstruatiei si daca acestea se " vindeca " doar cu anticonceptionale ? ( pentru ca am tot citit ca se recomanda anticonceptionalele )
O alta problema e ca la un moment dat,cand ma consulta, mi-a spus ca pe ecran nu ii apare un ovar, dar pana la urma il gasise, spunand ca e mai mic, ca probabil nu e asa dezvoltat ca celalalt.
Vreau sa va intreb, ca am mereu nelinisti,daca acest lucru imi va crea probleme in a avea un copil sau alte probleme.
Va rog din suflet sa-mi raspundeti la aceste intrebari, si daca se poate mai detaliat.
Adresa mea de e-mai e : khamy80@yahoo.com.
Multumesc mult si la revedere.

Sus

Subiectul mesajului: Re: CICLU NEREGULAT SI DURERI
MesajScris: 10 Oct 2006, 18:38 
Neconectat

Buna cami. Si eu m-am confruntat cu ciclu neregulat si cu dureri, insa dupa ce mi-am inceput viata sexuala mi s-a reglat. Am facut intre timp si un copil si nu am avut nici un fel de probleme. Stiu insa un preparat gemoterapic extract din mladite de zmeur- Rubus Ideaus care este f. bun in astfel de probleme si este si natural. Se iau cate 20 picaturi dizolvate in apa de 3 ori pe zi (dimineata, pranz, seara). Nu are contraindicatii sau reactii adverse. Eu iau pentru tensiunea din sani ce se instaleaza inaintea ciclului. Doar ca remediul asta trebuie folosit perioada mai indelungata (3 -6 luni).Se gaseste la farmaciile naturiste. Poate mai cunoaste cineva si alte remedii. Eu iti doresc sanatate si numai bine. Pupici:)

Sus

MesajScris: 30 Oct 2006, 22:43 
Neconectat

buna cami. cel mai bine consulti un endocrinolog,sati faci dozarile hormonale sa vezi daca ovarul tau este functional , si sa elimini orice alta cauza.iar pt reglare endocrinologul iti va da duphaston sau orgametril si il iei timp de 5 zile cam 2 pe zi dupa cum iti spune doctorul si se va regla . pt dureri sa iei cite un paracetamol cu 5 zile inainte de menstra unu pe zi, iar seara in fundulet un supozitor Ketomag. si o sa te simti mai bine.dar mergi la endocrinolog caci anticonceptionalele rezolva dar temporar de aceea iti apar dereglaeri le iar. sami spui cum a mers .:)

Sus

MesajScris: 01 Noi 2006, 19:50 
Neconectat

este normal sa-mi intarzie ciclu daca am intrerupt anticonceptionalele? timp de doi ani de tratament cu pilule stiam exact ziua cand trebuia sa vina , iar acum am intrerupt si intarzie, nu stiu de ce.Mentionez ca m-am protejat in acest timp, deci nici gand de sarcina.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Ciclu neregulat si dureri
MesajScris: 02 Noi 2006, 23:53 
Neconectat

Cammi, nu te "repezi" sa iei Duphaston sau Orgametril... Consulta niste medici mai intai. Am folosit intentionat pluralul, pentru ca nu am o parere grozava despre medicii de la noi, asa ca e mai bine sa afli mai multe pareri. Au tendinta de a ne intoxica organismul cu pastile care, de multe ori, nici macar nu ne sunt de folos sau ne ajuta intr-o afectiune, dar ne creaza alte necazuri. Poti cere si sfatul unui medic naturist, dar asigura-te ca este foarte bun (in domeniul asta sunt si multi sarlatani). Intr-adevar, zmeurul este indicat.
In cazul meu (aveam tensiune si intepaturi la sani inainte de menstruatie) a fost miraculos un preparat homeopat de la Bionorica, MASTODYNON. Il gasesti in farmaciile homeopate, costa un pic mai mult, cam 300.000 lei, dar este excelent. Mie mi-au disparut intepaturile dupa prima zi de tratament. Nici nu-mi venea sa cred. Pana atunci fusesem ingrozita, ma gandeam chiar si la cancer.
Incearca si tu Mastodynon, nu are contraindicatii sau efecte secundare. Si fa-ti analizele hormonale.
Succes!
Mesaj modificat de autor pe 2.11.2006

Sus

MesajScris: 04 Noi 2006, 18:58 
Neconectat

Fetelor nu stiu ce sa mai zic si cu tratamentele astea naturiste.Pentru dereglare hormonala mi s-a prescris si mie tinctura de mladite de zmeur pe ideea ca nu are contraindicatii si efecte adverse.Problema este ca de cum am inceput sa iau tinctura am avut niste dureri de cap groaznice,motiv pt care am abandonat-o. Cu ce ne mai tratam?:(

Sus

MesajScris: 21 Apr 2007, 14:07 
Neconectat

Incercati pentru ciclu neregulat laptisor de matca pe care il cumparati de la plafar. Si eu aveam un ciclu neregulat, imi intarzia cateodata si 20-25 zile. Dar dupa ce am luat laptisorul am avut rezultate foarte bune.Si in continuare iau in fiecare luna.MULTA BAFTA:)

Sus

MesajScris: 26 Feb 2009, 21:10 
Neconectat

buna.am o problema,si eu am ciclu neregulat.dar nu mi-a mai venit d pe 15 luna trecuta adik ianuarie.si sunt mai mult de 40 de zile.si simptomee de sarcina n-am.sper sa nu fiu.ce sa fac?ast raspuns ms

Sus

MesajScris: 20 Ian 2012, 21:51 
Neconectat

draga mea,tratamentul cu anticonceptionale nu se face o singura luna,se face pe o perioada mai lunga de timp.Pentru dureri menstruale si premenstruale poti lua lbalgin sau poti merge la o famacie macar si intrebi ce sa iei.

Sus

MesajScris: 20 Ian 2012, 21:55 
Neconectat

[quote="sinzikutza"]buna.am o problema,si eu am ciclu neregulat.dar nu mi-a mai venit d pe 15 luna trecuta adik ianuarie.si sunt mai mult de 40 de zile.si simptomee de sarcina n-am.sper sa nu fiu.ce sa fac?ast raspuns ms[/quote]

Nici o data nu poti sti care sunt simptomele de sarcina,daca ai mai fost insarcinata,nu e neaparat sa ai aceleasi simptome ca prima oara,cel mai bine e sa mergi la un ginecolog si ai scapat de toate emotiile!

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]