Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 23 Iul 2014, 04:39

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5822 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 339, 340, 341, 342, 343, 344, 345 ... 583  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: CANCER PULMONAR GR.4 METASTAZAT
MesajScris: 21 Iun 2011, 20:01 
Neconectat

Ioana,

plasturi pentru durere sunt plasturi cu morfina si se dau pe reteta speciala de medicul oncolog.
in principiu, medicul oncolog poate prescrie 3 tipuri de morfina pe aceeasi reteta: pastile, plasturi si fiole injectabile. plasturi-fentanyl contin morfina care se elibereaza continuu si in cantitati mici cat sa asigure doza eficienta si tin 72 de ore. apoi se schimba cu alt plasture.
pastile sunt pentru eliberarea obisnuita/normala si retard cu eliberare lenta.
morfina injectabila se recomanda pentru perioadele de durere intensa cand nu cedeaza la pastile sau plasturi si alte analgetice (piafen, algocalmin, ketonal, paraceramol, etc).

exista si antiinflamatorii/antireumatic sub forma de plasturi care pot fi folositi in cazul durerilor.

[quote="ioanae"]Buna seara,
Ali, am auzit pe aici de niste plasturi pt durere, am dat cautare pe net si am citit undeva ca nu prea sunt indicati pt cei cu cancer pulmonar, cu toate ca unii zic ca l-au folosit(ar da insuficienta respiratorie) te rog poti sa-mi zici si mie care e parerea ta, cum sa cer la farmacie, se dau oare fara reteta?

Multumesc,
Ioana[/quote]

Sus

MesajScris: 22 Iun 2011, 09:53 
Neconectat

[quote="raishwanya"]Alohaa
ma bucur ca mama ta este stationara si se simte mai bine
in ceea ce priveste controlul, intai se face o radiografie, ceva analize de sange si daca este nevoie CT/RMN/scintigrafie. daca la radiografie nu-s modificari, momentan nu se impune CT.

resursele financiare ale sistemului nostru sanitar nu ne permite sa facem de rutina aceste CT-uri. mai ales daca nu poti sa le justifici. o sa faca peste 3 luni.
mai face tratament?
sanatate multa
[/quote]
Multumesc.
Nu mai face tratament de vreo 5 luni. In ultimele saptamani a avut mici probleme cu tensiunea si, lucru care ne cam ingrijoreaza, are deseori hipotermie, aprox. 35 de grade. Oncologul ne-a zis ca nu are idee din ce cauza...

Sus

MesajScris: 23 Iun 2011, 01:48 
Neconectat

Dragii nostri,

Acest mesaj va este transmis cu scopul de a va multumi pentru ca existati si de a va spune ca ne face o deosebita placere si onoare sa va gazduim pe pagina noasta. De-a lungul vremii, inca de cand domnul Pedros a infiintat acest spatiu, am invatat, am crescut, am absorbit noi informatii, ne-am bucurat, cu inima deschisa, alaturi de dvs. pentru fiecare izbanda si ne-am intristat teribil pentru pierderile suferite. Fiecare poveste in parte ne-a marcat si merita impartasita.
Fie ca au fost momente bune, fie ca au fost momente dificile, critice chiar, membrii acestei frumoase comunitati s-au avut intotdeauna unii pe ceilalti si s-au sprijinit, ba chiar unii dintre dvs. ati legat si prietenii, lucru care nu poate decat sa ne bucure.

Pentru a putea face mai usora comunicarea dintre dvs., vom incerca sa punem la punct un sistem de e-mailuri alerta, pe care sa le primiti ori de cate ori cineva face o postare noua pe pagina. Este un proiect in desfasurare si, speram noi, sa se finalizeze cat de curand.

Acestea fiind spuse, va uram tot binele din lumea si mai ales multa sanatate voua si tuturor.

Ramanem la dispozitia dvs. in continuare.
--
Echipa NaturaPlant.ro
www.naturaplant.ro
Email: office@naturaplant.ro
Telefon coordonator site: 0740 355 728
Telefon magazin: 0756 04.45.01

Sus

MesajScris: 23 Iun 2011, 08:56 
Neconectat

Multumim Admin, pentru grija fata de noi.

p.s. Tata trebuia sa plece azi la spital dar am primit telefon ca nu sunt locuri si l-a amanat pana luni.
Cu durerile de umar zice ca-l amelioreaza putin combinatia tramadol+paracetamol.

Cu Dumnezeu inainte,
Ioana

Sus

MesajScris: 23 Iun 2011, 09:28 
Neconectat

[quote="Admin"]Dragii nostri,

Pentru a putea face mai usora comunicarea dintre dvs., vom incerca sa punem la punct un sistem de e-mailuri alerta, pe care sa le primiti ori de cate ori cineva face o postare noua pe pagina. Este un proiect in desfasurare si, speram noi, sa se finalizeze cat de curand.

Echipa NaturaPlant.ro
www.naturaplant.ro
Telefon magazin: 0756 04.45.01[/quote]

Am si eu o sugestie, pt ca am incercat sa fac o indexare, respectiv sa selectez doar mesajele postate de un singur "autor" si nu am reusit, poate aveti amabilitatea sa ne furnizati si astfel de selectii.
Am vazut ca se poate face selectie pe toti "autorii" dar trebuie sa derulezi postarile pana ajungi la respectivul ID care te intereseaza si mai e ceva, sper sa nu fiu prea insistenta(asta pt ca am vazut ca "ne luati in seama") nu am reusit o selectie a unei pagini din toate cele postate decat din aproape in aporoape(ex. vreau doar pagina 200)

Multumesc si sper sa nu va suparati!

Sus

MesajScris: 23 Iun 2011, 13:30 
Neconectat

Locaţie: bucuresti
Pentru Admin- subscriu la prima cerinta a Ioanae;
Pentru Ioanae
Ioanae, sper sa nu gresesc, dar eu am incercat chestia cu pagina, in dreapta, in josul paginii, scrie - du-te la pagina- dai click si-ti apare o fereastra in care scrii pagina la care vrei sa mergi.
Toate cele bune!

Sus

MesajScris: 23 Iun 2011, 14:52 
Neconectat

Ioana

ii sugerez tatalui tau sa foloseasca tramadol + ketonal cp retard, sunt mai puternice.

[quote="ioanae"]Multumim Admin, pentru grija fata de noi.

p.s. Tata trebuia sa plece azi la spital dar am primit telefon ca nu sunt locuri si l-a amanat pana luni.
Cu durerile de umar zice ca-l amelioreaza putin combinatia tramadol+paracetamol.

Cu Dumnezeu inainte,
Ioana[/quote]

Sus

MesajScris: 23 Iun 2011, 15:05 
Neconectat

Pentru Admin si Echipa naturaplant,

Multumim frumos pentru initiativa dumneavostra si pentru posibilitatea oferita de a gazdui aceasta pagina care ne-a fost si ne va fi un sprijin deosebit.

[quote="Admin"]Dragii nostri,

Acest mesaj va este transmis cu scopul de a va multumi pentru ca existati si de a va spune ca ne face o deosebita placere si onoare sa va gazduim pe pagina noasta. De-a lungul vremii, inca de cand domnul Pedros a infiintat acest spatiu, am invatat, am crescut, am absorbit noi informatii, ne-am bucurat, cu inima deschisa, alaturi de dvs. pentru fiecare izbanda si ne-am intristat teribil pentru pierderile suferite. Fiecare poveste in parte ne-a marcat si merita impartasita.
Fie ca au fost momente bune, fie ca au fost momente dificile, critice chiar, membrii acestei frumoase comunitati s-au avut intotdeauna unii pe ceilalti si s-au sprijinit, ba chiar unii dintre dvs. ati legat si prietenii, lucru care nu poate decat sa ne bucure.

Acestea fiind spuse, va uram tot binele din lumea si mai ales multa sanatate voua si tuturor.

Ramanem la dispozitia dvs. in continuare.
--
Echipa NaturaPlant.ro
www.naturaplant.ro
Telefon magazin: 0756 04.45.01[/quote]

Sus

MesajScris: 23 Iun 2011, 15:16 
Neconectat

[quote="cameliageorgina"]Pentru Admin- subscriu la prima cerinta a Ioanae;
Pentru Ioanae
Ioanae, sper sa nu gresesc, dar eu am incercat chestia cu pagina, in dreapta, in josul paginii, scrie - du-te la pagina- dai click si-ti apare o fereastra in care scrii pagina la care vrei sa mergi.
Toate cele bune![/quote]

Am incercat ce zici tu (cu pagina) , nu merge

Sus

MesajScris: 24 Iun 2011, 09:08 
Neconectat

SCUZE, SCUZE Camelia si Admin, am reusit sa selectez o anumita pagina, calculatorul avea o problema sau eu ca nu am stiut, era ceva blocat.

Pt Ali ,
multumesc pt sfat, functioneaza combinatia Tramadol+Ketonal, tata parca s-a inveselit un pic.

Sanatate,
Ioana

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5822 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 339, 340, 341, 342, 343, 344, 345 ... 583  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]