Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 31 Iul 2014, 00:14

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 73 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: cancer la san
MesajScris: 19 Aug 2006, 20:08 
Neconectat

buna ziua,va scriu pentru ca vreau sa adun cat mai multe informatii despre cancerul de san. Sora mea de 32 ani a fost diagnosticata cu cancer la san stadiul IIb Cunoaste cineva daca se poate supravietui. Acum face chimioterapie 4 sa 6 sedinte la 3 saptamanisi apoi operatie. Ce tratament naturist s-ar potrivi.Va multumesc.

Sus

Subiectul mesajului: Re: cancer la san
MesajScris: 19 Aug 2006, 21:58 
Neconectat

Exista mai multe stadii ale cancerului mamar: I, IIA, IIB, IIIA, IIIB, IV. In stadiul IIB tumora are diametrul de 2 pana la 5 cm sau peste 5 cm. La un tratament corect, pentru stadiul II rata este de 44% supravietuitori peste 5 ani.

Sus

Subiectul mesajului: Re: cancer la san
MesajScris: 20 Aug 2006, 14:59 
Neconectat

.....si eu am cancer la sin, stadiul III.Am trecut prin chimioterapie (6) si prin operatia de mastectomie, de acum 3 ani.Bineinteles ca se poate supravietui ! Trebuie sa supravietuim, atita timp cit respectam anumite reguli de viata si credem in vindecare. Primul si cel mai important este O P T I M I S M U L .Apoi, un regim alimentar corect,bazat pe legume-fructe, cereale integrale, ulei de masline,odihna, miscare in aer, liniste sufleteasca,armonie in viata de familie, evitarea oricarei surse de radiatii (solare, termale,aparatura electro,mediu toxic etc).
Eu, am folosit aproape trei ani gelul de aloe vera,in fiecare dimineata pe stomacul gol,cam 100ml,apoi am complectat alimentatia cu multiminerale si vitamine A ,E si seleniu.Toate se gasesc in farmaciile naturiste sau la un distribuitor de produse Forever Living.Foarte bine se poate folosi si argila in loc de aloe si anume o lingurita de argila amestecata cu o cana de apa,care se bea dimineata.Aloe vera ca si argila sunt detoxifiante puternice .Prin urmare, este necesar sa nu fumati, nu beti bauturi alcoolice,cafea(macar perioada de tratamente si 1 an cel putin),nici un fel de carne,grasimi animale,mezeluri din comert conserve,zahar,cacao, faina alba.Dupa tratamentele de chimioterapie,linistit puteti consuma odata pe saptamina peste fiert sau la gratar.Pestele este foarte bun,mai ales cel oceanic,care contine omega3. Si pina atuncea, luati zilnic o capsula de Omega 3,care va impiedica celula normala sa devina canceroasa si blocheaza proliferarea dezordonata a celulelor.Consumati preponderent cerale integrale:griu,orez brun, mei,hrisca,fructe legume fierte si proaspete,sucuri de fructe si legume,ceapa,urzici,usturoi,,seminte de dovleac nuca (1 pumn pe zi )dar crude nu prajite.Beti ceaiuri si apa plata.Se gasesc multe ceaiuri dar unul care este complex este ceaiul ANTITUMORAL,care este si gustos si nici nu este scump.(in comparatie cu ceaiul de aloe vera de ex.)
De fapt, din suflet va recomand o carte care va poate calauzi toata viata,de acum incolo, tinind cont ca boala noastra nu se vindeca ci stagneaza.Aceasta carte,am descoperit recent si este un ghid perfect,editat de medicii nostrii, deci este pe masura vietii noastre romanesti,adica adatptata posibilitatilor noastre,cu produse autohtone. Cartea se numeste : CARTE DE BUCATE pentru BOLNAVII DE CANCER, Meniuri, retete, suplimente alimentare de D.D.Chiriac. Cartea este grozava, va da toate indicatiile pentru a nu recidiva.
Eu, sunt o optimista,ma simt foarte bine,am grija de mine cit pot de bine.Si mai ales CRED cu sfiintenie ca voi fi bine inca mult timp de acum incolo.Am familie, doi copii studenti...am pentru cine sa lupt. Din suflet iti scriu toate astea, eu stiu prin ce treci, deci eu te inteleg cel mai bine. Este cea mai grea perioada, cea de tratamente, apoi vine operatia, care nu este grea,mai mult psihic,te incearca si apoi dupa o perioada de acomodare cu regimul alimentar, vine...binele ! Siguranta se va istala in mintea si sufletul tau si te vei simti tot mai bine,la un moment dat vei uita ca ai fost sau ca esti bolnava. Eu, dupa 1 an mi-am permis si o cafea buna, pe zi, si un pahar de vin rosu de struguri,curat,fara chimicale, fara zahar deci de la tara,din sursa sigura. Vinul te va ajuta sa-ti refaci singele "otravit" in urma chimioterapiei. Este important sa-ti refaci sistemul imunitar si sa-l mentii in stare buna. TOTUL depinde de sistemul imunitar. Daca vrei sa mai discutam despre problemele noastre, putem sa tinem legatura prin corespondenta. Iti doresc mult succes, multa rabdare si tarie sufleteasca !
Marta

Sus

Subiectul mesajului: Re: Cancer la san
MesajScris: 28 Aug 2006, 13:23 
Neconectat

buna, vreau sa intreb ceva ...
cum arata un san cu cancer? isi mareste volumul? e mai mare ca cel neafectat?
va multumesc mult.
Mesaj modificat de autor pe 28.08.2006

Sus

MesajScris: 28 Aug 2006, 13:55 
Neconectat

As dori sa va intreb si eu ceva.Se poate ca o persoana sa aiba cancer la san chiar daca nu are nici un nod prezent pe san dar simte totusi o durere in interiorul acestuia?

Sus

MesajScris: 28 Aug 2006, 15:36 
Neconectat

pentru imi_ase si eveP :
un sin cu tumoare prezinta modificari de multe feluri,dar nu este obligatoriu sa le ai pe toate.Din cite am citit si am vazut pieptul poate fi marit si cu forme neregulate in functie de marimea tumorii.Cea ce este sigur ca un nodul care este tare,nu elastic si care nu se misca din loc,este "legat" prin radacini,si diform, este o tumoare maligna.
Pieptul se intareste, in general.O tumoare mica,poate nici nu se observa dar...se simte prin pipaire. In cazul meu,am avut o tumoare de 7-8cm diametru, nu s-a observat nici o modificare,la prima vedere,decit la pipaire si prin taria lui. Tumoarea s-a dezvoltat spre interior,a avut radacini adinci dar care se intindeau spre coaste.Un piept bolnav, poate fi inrosit,sau poate sa aibe o secretie prin sfirc,cea ce este anormal.Nodulii pot fi si lateral,nu neaparat in masa musculara mamara.Multe femei au noduli in axile sau pe laterala.Daca un nodul este rotund si foarte bine delimitat,probabilitatea sa fie benigna, este maxima.Daca se mareste pieptul, nu este neaparat bolnav, poate fi si o dereglare hormonala,dar oricum este bine de urmarit si sa apelat la un medic ginecolog.Durerile de piept nu sunt neaparat semne de cancer !!! Dimpotriva , medicii spun ca cancerul nu doare !!! Eu, am avut dureri de tip, intepaturi, fierbinteli neplacute.Aproape zi de zi in ultimul timp.Medicii s-au mirat ca am acuzat dureri.Nu, m-au lasat aceste simptome, pina la operatie.La 6 luni dupa operatie, am simtit si in celalalt piept aceeasi intepaturi si m-am dus la medicul meu curant.Erau derutati, ca abia trecusera 6 luni si faceam tratament cu citostatice-pastile,nu era normal si foarte putin probabil sa fi recidivat in celalaltpiept,cancerul si atunci,tinind cont de semnele mele anterioare,mi-au propus biopsie,pentru ca pe mamografie,intr-adevar se vedea "ceva".Si am facut-o pentru ca nu vroiam sa mai astept nici o zi in plus, nu vroiam sa mai cad in greseala anterioara,cind m-am prezentat prea tirziu la medic.In urma biopsiei,s-a gasit o formatiune calcaroasa, de dimensiuni mici,care mi-a provocat intepaturile care m-au deranjat.Era o aglomerare de calciu! Deci, nu neaparat, o intepatura, o durere in sin reprezinta pericolul maxim.
De retinut sint semnele alarmante ale unui cancer mamar:
aparitia unui nodul sau umflatura,schimbare de forma si de culoare a sinului,aparitia unor zbircituri pe pielea sinului,sau chiar o umflatura vizibila,inrosirea pielii si fierbinteala crescinda a sinului,dureri de sin care nu au legatura cu mestruatia,retragerea sfircului spre interior,mancarimea si deshumarea pielii sfircului si secretia inopinanta a acestuia. Astea sunt semne alarmante, de care trebuie sa tinem cont.
Un ultim sfat ce pot sa dau, sa nu cadeti in greseala de a crede ca un ceai sau un medicament miraculos va va vindeca cancerul.Oncologia dispune de tratamente care nu trebuie evitate,pentru siguranta vietii noastre. (operatie,radioterapie,chimioterapie si hormonoterapie)dar tot atit de adevarat este ca schimbarea alimentatiei si folosirea suplimentelor alimentare, este de extrema importanta. Ele vor usura toate acele tratamente oncologice si va ajuta la refacerea organismului dupa ele.De asemeni va ajuta la impiedicarea recidivarii.Multa sanatate la toate femeile care au probleme si care nu au...dar se tem.

Sus

MesajScris: 28 Aug 2006, 15:41 
Neconectat

buna,sanul afectat de cancer in cazul surorii mele nu s-a modificat in volum si nici nu o doare doar ca la palpare se simte un nodul.Din cele citite am inteles ca cancerul de san nu doare.Cel mai bine e sa faceti o ecografie mamara sau o mamografie, dar atentie la ce medici mergeti,pentru ca sora mea a fost la un medic care de 2 ori i-a zis ca are fibrochist si nu e nici o problema pana cand am ajuns la alti medici care pe baza mamografiilor au spus ca e o tumoare maligna.Acelasi rezultat a iesit si la biopsie.Asa ca mai bine mergeti la doi medicisau chiar trei.Multa sanatate.

Sus

MesajScris: 28 Aug 2006, 15:45 
Neconectat

pentru martika_gemenii
multumesc mult de tot pentru informatie ... a contat foarte mult ...

Sus

MesajScris: 17 Feb 2007, 23:01 
Neconectat

solicit detalii privind ingrijire bolnava operata recent de cancer la sin de la MARTIKA-GEMENII si tel personal pt contact
rog a ma contacta la
zoto_2007@yahoo.com
Mesaj modificat de autor pe 18.02.2007

Sus

MesajScris: 15 Noi 2007, 23:08 
Neconectat

buna.... as dori din tot sufletul dak martik_gemenii imi poate da id de messenger......real.......sa pot vorbi mai multe despre o situatie delicata...MULTUMESC! GABRIELA

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 73 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]