Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 25 Iul 2014, 11:24

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: ulei de masline
MesajScris: 26 Noi 2006, 12:30 
Neconectat

Am citit ca ar fi minunat contra caderii parului, eu chiar am o problema cu acest lucru.Mi-as dori daca stiti un tratament,sa-mi indicati macar unul !:)
Mesaj modificat de autor pe 26.11.2006

Sus

Subiectul mesajului: Re: ulei de masline
MesajScris: 26 Noi 2006, 13:46 
Neconectat

Uleiul de masline este utilizat in combaterea caderii parului,vindecarea crapaturilor de pe maini,fata ,san ,
1.-Contra caderii parului:frectionarea pielii capului cu ulei de masline ,timp de 10 zile.
Procedeul se aplica seara.In timpul noptii capul se acopera cu o basma,un fes etc.
Daca deja ai un par gras, nu cred ca mai este valabila reteta:(
Pentru par(combaterea caderii)se pot folosii diferite remedii din :iarba mare,levantica,maslin,pedicuta,sporici,stejar,stejar pufos;
REGENERAREA PARULUI:tintaura
Se fac decocturi(dupa caz-scoarta,radacina)care se aplica cu un tampon la radacina parului.
Exemplu:- CORTEX QUERCUS -pentru intarirea radacini parului si oprirea caderii lui:decoct din 4 lingurite cu pulbere de scoarta de stejar la o cana cu apa (250 ml).Se tamponeaza radacina parului pe intreaga suprafata a capului sau se fac bai si frectii saptamanal sau de doua ori pe saptamana

Sus

MesajScris: 26 Noi 2006, 16:34 
Neconectat

Bine...da, n-am par gras,dar nu se-ngrasa dupa tratamentul asta? Si cum fac, ma spal pe cap in fiecare dimineata?!? N-ar fi o broblema, ca sunt in concediu si as avea timp. Multumesc esti draguta!:)

Sus

MesajScris: 26 Noi 2006, 21:43 
Neconectat

Contra caderii parului incearca tinctura TONIC CAPILAR de la DACIA PLANT(extern)si capsule de HAIR TONIC de la MEDICA.Succes !:D

Sus

MesajScris: 26 Noi 2006, 23:28 
Neconectat

se da cu un amestec din: 2 linguri ulei de masline + un galbenus + 1 lingura ulei de ricin, o data pe saptamana.

Sus

MesajScris: 27 Noi 2006, 09:54 
Neconectat

Draga Lucia exista reteta cu 2 linguri ulei de masline+un galbenus de ou +1 LINGURA ROM.Se sta cat de mult cu aceasta compozitie,parul fiind infasurat cu o basma.Se spala apoi cu un sampon.Nu se usuca cu feonul.
Nu poti folosi si ul.de masline si ul. de ricin ,e prea mult...
Mesaj modificat de autor pe 27.11.2006

Sus

MesajScris: 27 Noi 2006, 10:09 
Neconectat

Raspuns pt. Dana
Nu cred ca se v-a ingrasa atata timp cat tu nu ai probleme cu seboreea (capilara),reteta am luat-o din cartea domnului prof. dr.Constantin Parvu.
Daca vrei ceva mai comod incearca atunci Revalid pe o perioada de 3 luni,sau combinatia de ca+mg+zn+se(se gaseste la plafar),mai exista 'Beauty Hair''
Le gasesti si in acest magazin virtual-intra pe cautare produs dupa numele produsului-

Sus

MesajScris: 27 Noi 2006, 10:25 
Neconectat

Cred ca am mai mult de 3 luni de cand folosesc Revalid sampon si balsam, si-s nemultumita,mai ales ca am inghitit si capsulele(3 cutii)in acest timp.Sunt dispusa sa urmez reteta ta cu uleiul de masline,dar nu mi-ai dat detaliile cerute cu privire la tratament si cand trebuie reluat dupa cele 10 zile?:?

Sus

MesajScris: 27 Noi 2006, 16:24 
Neconectat

AM SCRIS RETETA:
Uleiul de masline este utilizat in combaterea caderii parului,vindecarea crapaturilor de pe maini,fata ,san ,
1.-Contra caderii parului:frectionarea pielii capului cu ulei de masline (tampon de vata , aplicat la radacina) ,timp de 10 zile.Procedeul se aplica seara.In timpul noptii capul se acopera cu o basma,un fes etc.
CRED CA O DATA PE LUNA E SUFICIENT.
Poti sa-l faci atunci cand ai timp sa-l speli dimineata,nu se usuca cu feonul.
A.....era sa uit, cand o sa cumperi uleiul de masline sa te uiti pe eticheta sa scrie ULEI EXTRA VIRGIN (PRESAT LA RECE)

Sus

Subiectul mesajului: Re: Caderea parului - Ulei de masline
MesajScris: 01 Dec 2006, 11:35 
Neconectat

Buna, si sora mea a avut probleme cu parul dupa ce si l-a vopsit de mai multe ori, avea o portiune unde nu mai avea par si ne-a indicat si noua cineva o reteta, care a mai zis-o cineva mai sus.Se face maioneza cu ulei de ricin. Un galbenus se amesteca cu uleiul de ricin pana se face ca o maioneza.Se intinde bine pe pielea capului si se sta o ora asa, cu capul acoperit, apoi se spala cu sampon.Ar fi bine daca ati folosi un sampon cat mai natural, de la plafar , care sa nu dauneze parului.Sora mea s-a spalat odata pe saptamana, timp de 2 luni si i s-a regenerat parul.Eu fac acest tratament o data , de doua ori pe an si simt efectul.Ce am observat eu este ca parul capata volum dupa acest tratament si de fapt este o masca de par foarte eficienta.
Sper sa va ajute.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]