Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 30 Sep 2014, 08:55

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1903 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45 ... 191  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Caderea parului
MesajScris: 20 Apr 2007, 16:33 
Neconectat

Implantul nu este pt mine o solutie. La implantat iti implanteaza tot parul TAU..iti recolteaza de unde ai mai mult (in spate) si il pune in virful capului. Mie imi cade parul insa difuz deci nu mi-ar folosi asa ceva.

Sus

MesajScris: 20 Apr 2007, 17:18 
Neconectat

Spirulina revigoreaza organismul, da energie, ajuta contra caderii parului, are f multe vit. si minerale. Numaica nu se ia fara avizul medicului, are si contraindicatii. Sunt sigura ca spirulina a ajutat o pe Icza. Ea nu a luat Minoxidil ci Aminexil, Vichy. Inainte de a folosi Minoxidilul cred ca trebuie incercat totul. Si nici asa nu este o solutie. Poate nu se mai gaseste pe piata acest produs, peste 3-4 ani, nu se stie, ce se intampla atunci? ramai chel ca la inceput.

Sus

MesajScris: 20 Apr 2007, 18:06 
Neconectat

Cum am scris, si poti sa citesti si pe net (eu stiu de la endocrinolog) spirulina creste prolactina (fac versuri :-) ) Spirulina se recomanda la femei imediat dupa nastere pt. productia de lapte. Asa ca daca cineva a avut pb. cu prolactina nu mi se pare indicat sa ia spirulina. Eu am spus ce stiu de la doctor pt. ca si eu am avut prolactina crescuta si l-am intrebat ce pot sa iau naturist ca sa o scad si a zis ca nu e nevoie, ca sa iau bromocriptina sau dostinex daca nu o tolerez. Dar ca sa nu CUMVA sa ma apropii SPIRULINA si de tinctura de marar msau de seminte de marar.
Daca minoxidil care in momentul de fata este comercializat de SUTE de firme din topata lumea (Hairgrow, Alopexy, Regaine, Dr.Lee etc etc) nu o sa se mai gaseasca inseamna ca a venit sfirsitul lumii. Si atunci caderea parului o sa fie cea mai mica problema a noastra.
P.S. Aminexilul este decit o copie (mai usoara) a Minoxidilului facuta de cei de la L'Oreal. Vichy apartine L'Oreal.
P.P.S. Eu sunt convinsa ca de la Androcur s-au rezolvat problemele. Androcurul este un medicament foarte bun si foarte puternic care scade hormonii masculini. Din pacate nu este voie sa il iei daca ai de gind sa faci un copil in viitorul apropiat pentru ca afecteaza fatul. Androcurul afecteaza foarte tare ficatul din cauza asta se tine mereu ficatul sub observatie (analize etc.) si eventual se mai ia in paralel ceva naturist pt ficat (f bun Liv 52)
Androcur, luat in cantitati mari este folosit de transsexuali (transformare barbat-femeie) pentru feminizare. Cautind info pe net am dat peste un forum in care povesteau detaliat de tratamente cu ciproteron acetat (Androcur) si apoi am vazut ca era de transexuali...:lol: dar bineinteles ca ei iau in cantitati f mari. Ciproteron acetat se gaseste si in pilula Diane 35 dar in cantitate mica.

Sus

MesajScris: 20 Apr 2007, 18:47 
Neconectat

Nu vreau sa te contrazic mereu dar despre spirulina se spune ca ea contine clorofila, o bogata sursa de proteine, beta-caroten si acizi nucleici. Are efectul de "curatare a org.". Nu stiu de unde ai scos tu despre prolactina dar nici una nu alaptam si n am auzit sa se fi marit sanii la cei care au consumat o. Nu scrie nicaieri asa ceva. Da, tincuta de marar este adevarat.
Mai stiu ca minoxidilul si aminexilul sunt doua produse total diferite. De la ambele creste parul cu diferenta ca la primul cade la intrerupere pe cand la al 2 lea nu mai cade chiar se regenereaza.

Sus

MesajScris: 20 Apr 2007, 19:21 
Neconectat

Nu ma deranjeaza ca ma contrazici pt ca de aia e forum ca sa discutam. Ma deranjeaza ca ma contrazici nefondat. Ramin uimita sa vad ca desi spun clar de unde "am scos-o" si anume am informatia de la medicul endocrinolog de la institutul Parhon tu spui (" Nu stiu de unde ai scos tu despre prolactina"). Banuiesc ca citesti pe sarite ce scriu...Cam asta despre contrazis...
Sau scrie in google : Spirulina stimularea lactatiei si uita-te cite pagini o sa gasesti.

"dar nici una nu alaptam si n am auzit sa se fi marit sanii la cei care au consumat o."

Pai si ce legatura are daca alaptati sau nu voi, eu am spus pt ce se recomanda. Prolactina crescuta nu da cresterea sinilor. Prolactina crescuta (de care si Icza a suferit) deregleaza tot sistemul endocrin si asta duce la caderea parului. Daca tu nu ai pb cu prolactina si nu ai avut niciodata poti sa iei spirulina atita timp cit mai iti faci din cind in cind o analiza de prolactina sa vezi cum stai.. sau chiar daca cineva are prolactina crescuta poate sa ia spirulina ca doar fiecare are dreptul sa faca ce vrea cu corpul lui nu e musai sa asculte de nici un medic. Vorba aia, major si vaccinat.

"Mai stiu ca minoxidilul si aminexilul sunt doua produse total diferite."

Da sunt doua substante active diferite, nici minoxidilul nici aminexilul nu sunt produse. Produse sunt HairGrow si Decros. Molecula de aminexil este o molecula diferita decit cea de minoxidil, insa se vrea o copie a minoxidilului facuta de cei de la L'Oreal dupa 10 ani de cercetari ca sa fenteze patentul lui Pfinzer (inventatorul Minoxidilului). Iti recomand sa studiezi problema mai indeaproape daca vrei sa ma contrazici, gasesti toate informatiile pe net.

"De la ambele creste parul cu diferenta ca la primul cade la intrerupere pe cand la al 2 lea nu mai cade chiar se regenereaza".

FDA (http://de.wikipedia.org/wiki/Food_and_Drug_Administration) care este cea mai mare asociatie mondiala de testare si aprobare a medicamentelor a atestat numai Minoxidilul ca fiind ajutant in tratamentul contra caderii parului. Deci Minoxidil este un medicament contra caderii paurlui iar Aminexil este o substanta gasita in produse cosmetice (la fel ca si Chronostim, Foltene si alte 100 pe care le gasesti la farmacie). Intr-adevar asa scrie pe pachetul de la Aminexil ca se fac 2 cure de 6 saptamini pe an. Eu am folosit Aminexil timp de 3 luni (8 pachete, o fiola pe zi) si nu m-a ajutat deloc. Nici pe Icza nu a ajutat-o daca citesti atent. Si eu cunosc inca fete pe care nu le-a ajutat nici un pic, au fost decit bani aruncati.
Eu nu incerc sa conving pe nimeni de nimic ca doar nu produce Minoxidil firma lui tata dar spun decit ce am citit eu pina acum si ce am inteles (sa zicem ca am o oarescare intelegere in domeniu) legat de caderea parului. Normal ca fiecare e liber sa faca ce vrea si lupta pt parul lui cum considera. Nu exista o solutie universala la alopecia androgenica, iar la unii se poate sa nu functieze nici un tratament desi la multi altii functioneaza, orgismul uman e foarte compex. In orice caz e o lupta cu timpul pt. ca regenerarea este fffffff rara, toate produsele astea promit intirzierea procesului si despre oprirea caderii....nu si de regenerare... Odata morti foliculii de par nu mai exista absolut nimic care sa ii faca sa mai produca par.
Mesaj modificat de Administrator pe 23.04.2007

Sus

MesajScris: 20 Apr 2007, 22:23 
Neconectat

Parul va cadea dupa intreruperea oricarui tratament local.Producatori de minoxidil [care este un medicament]spun adevarul in prospect ca parul va cadea dupa 3-4 luni de la intreruperea tratamentului in schimb producatori de cosmetice omit acest fapt.Trebuie inteles ca toate tratamentele locale nu trateaza cauza.Orice tratament local sau general trebuie continuat toata viata pt ca "raul" este mostenirea genetica.Parul care va creste datorita minoxidilului poate fi mentinut dupa intreruperea tratamentului daca se foloseste un blocant DHT

Sus

MesajScris: 22 Apr 2007, 19:53 
Neconectat

buna, spirulina nu stimuleaza cresterea prolactinei...asta-i sigur! mie mi-a dat-o pt ficat in primul rand si pentru vitamine, ca si minerale... prolactina si estrogenii sunt lucruri(hormoni)diferite. prolactina este secretata de hipofiza iar estrogenii de ovare. mararul contine estrogeni .... eu nu am nici estrogeni dar duphastonul oblica ovarele sa secrete.

Sus

MesajScris: 22 Apr 2007, 20:41 
Neconectat

"una, spirulina nu stimuleaza cresterea prolactinei...asta-i sigur!"

De unde e sigur? Ce medic a spus asta? Ti-a recomandat endocrinologul care stia de pb. tale cu prolactina sa iei spirulina? Mie mi-a spus dr. meu de la parhon ca spirulina creste prolactina din cauza asta stimuleaza lactatia datorita cresterii valorilor de prolactina.
Tie ce medic ti-a recomandat spirulina?Ca estrogenii sunt hormoni diferiti de prolactina cred ca ii e oricui absolut clar (oricui care a avut un pic bun simt sa citeasca pe ici pe colo).

Gasesti discutii pe desprecopii.com si gramada de alte siteuri de mame care iar asta pt. ca sa aiba mai mult lapte.

Chiar te rog sa imi spui (ca tot esti sigura ca spirulina nu creste prolactina) ce medic ti-a spus asta.

Mesaj modificat de Administrator pe 23.04.2007

Sus

MesajScris: 22 Apr 2007, 20:52 
Neconectat

Mai citesc aici si alte informatii absolut incorecte pe care nu pot sa le las asa, nu de alta dar poate mai citesc si altii si chiar le iau de bune.
Duphastonul este un progesteron natural ce se da in a doua jumatate a ciclului (faza luteala). Compexeaza lipsa progesteronului din organism. Nu are nici o legatura cu estrogenii (care sunt hormonii care cresc in valoare in exces in prima parte a ciclului). Pt substitutie hormonala se dau estrogeni in prima jumatate a ciclului si progesteron in a 2-a. Duphasonul se da in cazul lipsei de progesteron (sau valori scazute) si pentru sustinerea sarcinii spre ex la gravide. Pt lipsa de estrogeni se dau estrogeni (substituire) sub forma 17 beta estradiol (hormon identic cu hormonul feminin produs de corpul uman).

Sus

MesajScris: 22 Apr 2007, 22:40 
Neconectat

hopelina, spirulina mi-a recomandat medicul.... nu am luat de capul meu, si nu-i medic de doi lei e prof univ. dufhastonul nu se ia numai din a doua jum. a lunii. Pentru dismenoree: 10 mg de doua ori pe zi, din ziua 5 pana in ziua 25 a ciclului. Contine didrogesteron ....nu estrogen, ai dreptate....scuze...Daca nu crezi cu spirulina, scanez analizele si reteta si le trimit. Mie una, aceste combinatii mi-au facut bine...Nu vreau sa ma contrazic si oricum un tratament de natura asta se ia numai dupa reteta. Deci nu pote sa ia nimeni trat. meu......

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1903 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45 ... 191  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]