Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 03 Sep 2014, 09:55

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 38 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: bartholinita...
MesajScris: 02 Iun 2006, 16:02 
Neconectat

buna ziua. Acum 2 saptamani mi`a aparut o inflamatie in zona genitala pe care am tratat`o 10 zile cu doxicilina. In urma tratamentului a disparut inflamatia si nu se simte vreun chist. Intrebarile mele sunt: Ce sanse sunt sa recidiveze? Daca da, asta inseamna ca urmeaza sa se formeze un chist sau deja exista un mic chist pe care el nu il simt? Cum poate fi prevenita aceasta afectiune si cum se poate evita interventia chirurgicala in cazul unei recidive? Astept cu interes raspunsul dvs. Va multumesc.

Sus

Subiectul mesajului: Re: bartholinita...
MesajScris: 02 Iun 2006, 16:31 
Neconectat

Am postat un mesaj despre prevenirea si tratarea acestei afectiuni la sectiunea afectiuni ginecologice, subiectul bartholinita.

Sus

MesajScris: 02 Iun 2006, 16:37 
Neconectat

multumesc foarte mult...
Dar totusi..nu am inteles cum e cu formarea chistului..se formeaza daca imi recidiveaza inflamatia? sau inflamatia apare din cauza chistului pe care de altfel nu il simt la pipait?
Atat timp cat am luat doxicilina,care a tras inflamatia si este activa pe gonoree si chlamydia, scad considerabil sansele de recidiva..nu? Sper...

Sus

MesajScris: 02 Iun 2006, 17:39 
Neconectat

Despre cum apare si cum poate fi prevenita bartholinita am scris in celalat mesaj. Cat despre recidiva, ea poate fi data de o gama foarte mare de microbi nu numai de cei doi enumerati de tine. Ca sa intelegi mecanismul acestei afectiuni, trebuie sa stii ca se refera la inflamarea unei glande(glanda lui bartholin). Aceasta glanda are un sac glandular si un canal excretor. Inflamatia apare de obicei consecutiv unei infectii cu germeni din exterior care patrund in glanda pe cale retrograda prin canalul excretor. Odata ajunsi in glanda se cantoneaza la acest nivel si dau fenomenul inflamator interpretat de tine ca fiind un chist. In momentul in care faci tratamentul antibiotic, germenii mor si inflamtia scade. Problema este ca odata facuta o bartholinita ea poate recidiva dupa acelasi mecanism explicat mai sus (microbi din exterior care intra din nou in glanda prin canalul excretor). Deci, ca sa previi, ideea este sa menti zona cat mai curata, sa eviti lenjeria stramta si sintetica(inclusiv chilotii tanga) si sa incerci sa faci cate ceva din ceea ce am descris in celalat mesaj.

Sus

MesajScris: 02 Iun 2006, 18:04 
Neconectat

iti multumesc mult din nou. O sa iau in considerare sfaturile si sper sa nu recidiveze..mi-e foarte frica de o posibila operatie:(

Sus

Subiectul mesajului: alta problema...
MesajScris: 04 Iun 2006, 18:48 
Neconectat

se pare ca am si o alta problema, de care credeam ca am scapat. Acum 3 luni am fost pentru prima data la o dna ginecolog care a fost foarte brutala,iar in urma unei recoltari foarte violente din col a scos valva plina de sange, afirmand ca am o rana pe col. Tin sa precizez ca pana atunci nu avusesem niciodata vreun fel de sangerare inafara menstruatiei si nici dupa contact. De atunci, mi se intampla din cand in cand sa observ un firisor doua de sange in secretie. Am fost la un alt medic ginecolog care mi`a spus ca respectiva mi`a provocat rana, dar ca nu mai am nimic, inafara unei eroziuni normale a colului si a unui polip benign, daca exista asa ceva. Eu stiam ca orice eroziune sau polip sunt anormale. Cert e ca o perioada nu a mai aparut nici un firicel de sange in urma contactului sexual si am crezut ca nu mai e nimic. Azi insa, a reaparut. Cu o seara inainte nu am avut contact decat manual, ca sa zic asa.Stiu ca trebuie sa merg la doctor si cu toate ca nu mai am incredere, o sa ma duc saptamana aceasta. Insa pana atunci,astept parerea si sfatul dvs. Multumesc mult.

Sus

MesajScris: 06 Iun 2006, 08:58 
Neconectat

Oana, o eroziune sau un polip pe col nu sunt deloc normale. Pot arata o infectie cu HPV. Trebuie neaparat sa mergi la ginecologie sa faci o recoltare de secretie bacteriana si un papanicolau. Incearca sa mergi la un medic recomandat de un cunoscut, despre care afli ca e mai bland in manevre. Aceste sangerari nu sunt normale, deci sa faci aceste recoltari cat mai curand posibil ca sa primesti un tratament. In alta ordine de idei incearca sa eviti contactele manuale ,care din cauza unghiilor pot provoca leziuni vaginale.

Sus

MesajScris: 15 Iun 2006, 14:45 
Neconectat

In ianuarie anul acesta am facut pentru prima oara bartholinita. Umflatura se simtea la atingere si devenea din ce in ce mai mare si mai durereoasa pe masura ce treceau zilele, desi am urmat un tratament cu antibiotice. Cind am ajuns la ginecolog (eram in concediu cind a aparut si initial nu am stiut ce este), cu dureri infioratoare, m-a programat pt operatie care a fost si mai infioratoare. In aprilie, a recidivat, din nou nu a dat inapoi cu antibiotice, din nou mi s-a facut operatia. De data asta m-a si cusut ca sa tina incizia deschisa, sa se curete. Dupa ce au cazut firele, tesutul din zona a ramas neplacut la atingere si gloduros, iar partea unde a fost facuta incizia nu s-a mai vindecat bine, a ramas o aglomeratie de carne... Senzatia de arsura nu a mai disparut dupa prima operatie. In acest moment sint terifiata de ideea unui nou contact. A doua oara stiu sigur ca a aparut in urma unui contact pentru ca pina atunci facusem o pauza lunga. Daca mai apare o data nu stiu ce ma fac. Este ingrozitor de dureros si stresant. Igiena locala o pastram si inainte, nu poate fi asta cauza. Cind voimai avea un prieten ce sa-i fac, sa-l trimit la analize si sa-l dezinfectez inainte sa se apropie de mine? :(( Va rog, dati-mi un sfat!

Sus

MesajScris: 04 Noi 2006, 16:17 
Neconectat

Am 43 de ani si mi-am scos ambele glande la interval de 10 ani una fata de cealalta,si am scapat de chin. Daca pe vremea cand eram tanara as fi avut interenet si forumuri, nu m-as fi chinuit ani de zile.....Operatia e dureroasa,dupa ce-ti trece anestezia(rahianestezia),dar la ce durere induri periodic,asta e chiar placere cand stii ca e ultima data.... Dupa ce am nascut primul copil in 1981,s-a inflamat prima data si pana in 1995 in fiecare an cam in aceiasi perioada,se inflama si mergeam la "incizat".ORIBIL!N-am mai suportat si cand un medic mi-a dat alternativa.....Operatia propriuzis n-o simti,logic , dupa aceea e putina durere. Contactul sexual l-am reluat la o luna dupa operatie cam asa....In 2005 dupa ce incepuse sa se inflameze si in partea dreapta,m-am hotarat si am scos-o si pe cealalta.Asta e,mi-e bine acum,ce sa zic,probabil ca depinde de fiecare organism cum reactioneaza.
Mesaj modificat de autor pe 8.11.2006

Sus

MesajScris: 23 Dec 2006, 14:07 
Neconectat

Ma confrunt si eu cu aceasta problema de cativa ani.In tot acest timp am consultat 4 sau 5 medici care mi au spus ca sigur o sa recidiveze si ca este mai bine sa mi scoata glanda:cry:
Am vrut sa aflu si parerea unui medic(recomandat de cineva ca fiind f bun)din bucuresti si surpriza...glanda nu trebuie scoasa pt ca are un rol important si ca este o cale pt a rezolva aceasta problema.aceasta glanda are un canal care este opturat si in momentul in care ajung microbi in glanda se inflameaza(bartholinita).solutia:o interventie chirurgicala prin care se mareste orificiul canalului astfel incat sa nu se mai acopere niciodata si sa nu mai apara probleme.ca sa va imaginati cum este aceasta interventie puteti intra pe www.elginmed.com. este o pagina care prezinta clinica unde lucreaza acest doctor si unde se poate face interventia.
Mesaj modificat de autor pe 24.12.2006
Mesaj modificat de autor pe 26.12.2006

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 38 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]