Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 21 Sep 2014, 17:05

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 551 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46 ... 56  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Anxietate
MesajScris: 25 Aug 2008, 18:51 
Neconectat

buna ..la toata lumea..buna dany.n-am apucat sa-ti multumesc pt raspunsul tau la intrebarile care le aveam...dar uite ca o fac acum si pe aceasta cale observ cata rabadare si cat de multa bunavointa ai sa poti raspunde la fiecare in parte cu asa multe detalii.cred ca esti un tip extraordinar..sau tipa..scuze ,nu m-am uitat la profil ..dar o fac imediat ce termin mesajul:D.eu ,dupa cum spuneam mi-am revenit...cat de cat..nu mai am ameteli..nu mai tremur ca apucata..mi-a trecut si moleseala care o aveam..si asta ,imi dau seama o aveam din cauza lipsei de activitate..nu mai am rabdare sa fac nimic...in schimb ma apuca nabadaile ca nu am activitate.am un job unde sunt singura pe tura..imi dau seama ca si de la asta mi se trage...vreau sa am oameni in jur..sa comunic mult cu ei..sa nu fiu numai eu cu gandurile mele..ceea ce ma necajeste acum e ca ma apuca din senin emotii la stomac si-mi dau o stare de neliniste...si mai am o apasare in zona fruntii..de fapt parca mi se lasa pe pleoape o greutate..am tendinta sa pun mana si sa dau ceva de pe frunte care nu exista.tu in cat timp te-ai refacut?..si daca in timpul refacerii semnele clinice le mai aveai destul de des..?te pup..va pup..si va urmaresc cu interes..sanatate maxima

Sus

MesajScris: 25 Aug 2008, 18:53 
Neconectat

dany..m-am uitat..esti barbat..:D..barbatii sunt mai putin predispusi la anxietate..ori esti un tip prea sensibil..numai bine!

Sus

MesajScris: 25 Aug 2008, 20:07 
Neconectat

dany..esti deosebit,si-mi pare rau pt ce ti s-a intamplat..viata e cruda uneori..si nu ne alege pt ceee ce ni se intampla...pupici

Sus

MesajScris: 26 Aug 2008, 20:56 
Neconectat

Pentru ca as recomanda pe langa omega 3, aminoacizi si vitamine sa ne amuzam putin, va transmit viziunea lui George Carlin despre batranete:
Constientizati ca singura data in viata cand ne place sa "imbatranim" este in copilarie? La mai putin de 10 ani, suntem asa de incantati de asta, incat gandim si in fractiuni de an.
"Cati ani ai?" "Am patru ani si jumatate!" Nu vei spune niciodata ca ai 36 ani ... si jumatate. Da, dar ai patru ani si jumatate... Asta e diferenta!
Ai ajuns adolescent, acum nu te mai poti opri. Sari de bunavoie la numarul urmator sau chiar putin mai departe. "Cati ani ai?" "O sa am 16!" Poate ca ai 13, dar vei avea 16! Si vine si cea mai grozava zi din viata ta... ai 18. Chiar si cuvintele suna ca o ceremonie: ai devenit major, ai 18 ani! YESSS!!!
Apoi, faci 30. Oooohh, ce se intampla aici? Parca ai fi lapte batut! Ala "se face" si e numai bun de aruncat, nu mai e amuzant, te-ai acrit. Ce nu e in regula? Ce s-a schimbat?
Ai DEVENIT major, FACI 30, MERGI pe 40. Whoa! Pune frana, o iei razna. Pana sa bagi de seama, AJUNGI de 50 si toate visele s-au spulberat. Dar, asteapta!!! IMPLINESTI 60. Nici tu nu credeai ca vei face si asta!
Deci: DEVII major, FACI 30, MERGI pe 40, AJUNGI de 50 si IMPLINESTI 60.
Asa viteza ai luat, incat ATINGI 70. Dupa asta este "de pe o zi pe alta": astepti "SA O DUCI PANA MIERCURI".
La varsta de 80 ani, fiecare zi e un ciclu complet: O TII pana la pranz, AI PRINS si 4:30; AI AJUNS si seara asta. Si nu se opreste aici !
In anii 90, o iei usurel inapoi: "Abia am avut 92" Apoi se intampla cel mai straniu lucru: dupa 100, devii iar copil "Am 100 si ...jumatate! "
Va urez tuturor sa prindeti 100 si jumatate cu sanatate!

Sus

MesajScris: 26 Aug 2008, 22:15 
Neconectat

multumesc din suflet pentru toate sfaturile,danyp, traiesc sentimentul ca nu mai sunt chiar singura in suferinta mea.Numai cei care au trecut prin asa ceva pot sa te inteleaga.Sa stii ca am avut "crize" pe care le-am putut invinge si nu m-am lasat nicicum coplesita de ele,dar, uneori simt ca nu mai pot si mai ales atunci cand vin din senin(adica in perioade ale vietii cand aveam toate motivele sa ma bucur de ea)si boala i-mi mai dadea cate un "bobarnac" ca sa-mi aduc aminte de cat de crunta este.Stii ce e culmea, ca ,in restul zilei sunt un om normal si nimeni n-ar banui prin ce-am trecut cu o noapte inainte si iar vine cate o criza si ma lasa epuizata si-mi taie tot elanul.Sotul meu nu ma poate ajuta cu nimic in asfel de situatii,el se panicheaza si nu mai spune nimic ,singura persoana care ma ajuta in asfel de situatii e soacra mea si uneori i-mi sun o prietena,cadru medical,si-am observat ca,si simplu fapt ca i-mi raspunde la tel. ies mai usor din criza.Eu nu am cunostinte prea temeinice asa cum de altfel detii tu,in materie de medicina,dar eu cred ca numai anumite persoane fac o asfel de boala,si anume cele sensibile,sufleteste ma refer si care nu trec prin viata usor ci isi traies intens orice clipa din viata fie ea de fericire fie de suparare.Eu cand am nascut,de bucurie, am facut depresie postnatala,de fericire.As vrea sa fiu altfel ,mai tare,mai puternica dar nu pot si nustiu cum...de aceea eu cred ca aceasta boala am dobandit-o si prin natura sufletesca a mea.Explicatia stiintifica am aflat-o de la tine...oricum multumesc inca odata si doar sanatate urez tuturor celor ce intra aici.
Mesaj modificat de autor pe 26.08.2008

Sus

MesajScris: 27 Aug 2008, 12:36 
Neconectat

buna dimineata la toata lumea...d-na mioara,sunteti o dulce,chiar m-am amuzat de dimineata citind ceea ce ati scris ..cat adevar..dar sa fim realisti ..asta-i ciclu..si cu cat viteza creste cu atat ar trebui sa ne bucuram mai mult si sa facem lucruri care ne induc stari de bine.he he..cate luni pierdem vaicarindu-ne..cati ani..plangandu-ne de mila..dar asteptam sa vina schimbarea de undeva..si noi sa stam pasivi...eu incerc din rasputeri sa nu ma las doborata...cateodata sunt bine..dar cand revin starile ..lumea se prabuseste si ma gandesc ..iar o iau de la capat..azi ma duc sa-mi cumpar omega 3..si spirulina..in paralel mai fac tratament homeopat..e bun..dar trebuie rabdare.as intreba..daca a avut cineva ca o apasare pe pleoape...pe frunte..am tendinta sa dau cu mana ca si cum mi-ar veni parul in ochi..desi sunt tunsa baieteste:Dcitesc in fiecare zi ce mai scrieti ..si stiu ca anxietatea trece...dar ceea ce e specific ei este lipsa rabdarii...sanatate maxima!

Sus

MesajScris: 27 Aug 2008, 15:52 
Neconectat

Am mai scris pe acest forum de cateva ori. Am si un topic deschis de mine. Am mai apelat la danyp mai demult pentru eventuale informatii legate de starile mele, dar n-am primit raspuns. Nu e un repros, sa nu inteleaga asta nici danyp, nici altcineva, doar amintesc de asta pentru ca acolo am descris mai pe larg cele intamplate cu mine de la momentul declansator al bolii si acum n-as mai reveni cu toata povestea, doar o sa amintesc niste repere. Acum doi ani jumate am avut un atac de panica. Deoarece m-a afectat foarte tare acel moment am apelat la ajutor psihiatric si psihologic in paralel (am luat Cipralex de 10 mg si Xanax de 0.5 parca 2 luni de zile, dupa care am ramas doar cu Cipralex). Am facut terapie cognitiv-comportamentala in acest timp. Dupa 6 luni m-am lasat de medicamente, dar am recazut: depresie+fobii(ganduri obsesive, am elemente de comportament obsesiv-compulsive (numaratul treptelor, numaratul in general, jocuri cu cuvinte))+anxietate crescuta.
A urmat alt medic si consiliere de terapie familiara. Medicamentatia a fost Cipralex 10 mg si Frontin 2*0.25 mg. Dupa 6 luni iar m-am oprit cu medicamentele. Peste 3 luni iar a fost decadere. A urmat al treilea psihiatru si alt psiholog pe cognitiv-comportamentala. Medicatia s-a schimbat, am luat Trittico 150 mg seara, Tranxene 10 mg tot seara, dimineata Vit E si Ginsavit.Mai tarziu am incercat sa renunt la Tranxene, dar chiar de sarbatorile de iarna m-am simtit extrem de rau si am mai luat vreo luna , 5 dimineata si 5 mg seara. Apoi am inceput sa iau Trittico 100 mg seara, si Frontin de 0.25 dimineata si la pranz, plus Omega 3 cu vitamina E. Dupa vreo 7-8 luni m-am mutat la un alt psihiatru , ultimul exprimandu-se in fata mea ca nu mai stie ce sa faca cu mine. Acum am intalniri bisaptamanale la Cluj cu acest psihiatru, cu care am inceput si terapie psihodramatica.
Medicatia actuala e Trittico 100 mg seara, Frontin 0.25 dimineata si la pranz si Prozac 20 mg dimineata. Pe langa astea mai iau in continuare Omega 3 cu vit E. Inainte de Prozac am luat Maghiran o luna de zile. Substanta activa e tot floxetina ca si la Prozac.
Ce pot sa spun legat de starea actuala ? De cand iau Magrilan si ulterior Prozac mi-a scazut tensiunea simtitor (inainte aveam 135-85,140-90 iar acum am masurat intr-o zi si aveam 111-73). Ma simt epuizat, am si eu aceleasi senzatii de ploape grele, sau miscari involuntare ale pleoapelor, parca nu vad clar, am senzatia ca ma las puterile, cateodata simt corpul extrem de greoi. Apoi capul parca mi-e prins intr-o menghina, ma doare zona tamplelor, am destul de des si dureri de cap, de fapt parca ar fi niste curentari sau junghiuri. Simt si pe piele tot felul de furnicaturi.
Cum lucrez ca si programator, efortul intelectual parca ma stoarce si el.Mai am nod in gat, mici tremurari, etc... In rest psihic ma simt mai bine, gandurile obsesive sunt mult mai putin prezente. Nu ma mai panichez din orice, nu ma controlez permanent. Doar ca ma deranjeaza aceste stari, nu am energie si nu ma pot ocupa destul de sotie si copil, de trebueile casei in general. Plus ca nu ma simt in stare sa ma duc la sport, mi-e teama ca o sa lesin. Am mai fost la sport odata si din cauza caldurii,oboselii si probabil efectelor medicamentatiei mi s-a facut rau. Si de atunci a ramas in mine o retinere fata de efort. Mai ales ca in momentele de efort parca simt palpitatii in piept.
Sa nu le luati toate astea neaparat de rau, nici eu nu ma plang de cum ma simt, doar constat ce se intampla la nivel fizic si psihic cu mine. Merg mai departe, nu ma las, odata tot o sa reusesc sa inving, sau macar sa reduc din intensitatea trairilor si gandurilor negative.
Va doresc multa sanatate tuturor!!!

Sus

MesajScris: 27 Aug 2008, 18:03 
Neconectat

danyp..mi-am luat azi de la farmacie omega 3 ,spirulina forte ,propanolol,calmepam de 1.5 ca n-am stiut de care sa-i cer.invata-ma si pe mine cum sa le iau..ms mult.revalift..nu dispera ca iti va trece..chiar daca apar iar starile..o sa ai perioade cand ai sa fii un om normal..sanatate maxima

Sus

MesajScris: 27 Aug 2008, 19:33 
Neconectat

Buna tuturor, sunt Adriana si vreau sa-i multumesc lui danyp pentru sfaturi, chiar mi-au fost de mare ajutor, insa ce-mi spui tu sa stau linistita, tocmai asta nu prea pot sa fac, imi simt muschii incordati, sunt nervoasa, excitata, orice sunet il aud mai puternic, astept sa se intimple ceva rau, am si eu tulburari obsesive-compulsive, tulburari de vedere, incerc tot timpul sa fac ceva, ca sa nu stau si sa nu simt starea de anexietate, dorm rau in timpul zilei, si noaptea uneori am cosmaruri, simt o groaza permanenta, am inceput sa am slabiciune in miine, scap des obiecte din mina, simt o groaza permanenta, mi-e frica sa nu inebunesc cu toate ca am incercat sa dobor aceasta teama, dar n-am prea reusit, sper sa ai dreptate danyp si starile acestea ingrozitoare sa treaca cit mai curind, am programare pentru simbata la psihiatru si ma gindesc cum sa rezist aceste citeva zile pina simbata, numai bine tuturor, va doresc sanatate fizica si psihica

Sus

MesajScris: 29 Aug 2008, 00:24 
Neconectat

Scuze in general raspund oricui "se ia de mine" dar in ultimul timp sunt ocupat cu serviciul.
Pt. TatianaTia:
Omega 3 daca e din aia mare de la Doppel Herz luati 3 pe zi dupa fiecare masa stiu ca pe cutie scrie 1 pe zi dar aia e pentru oameni sanatosi
nu pt. cei ca noi. Eu am citit in cartea aceea "Cum sa ne pastram sanatatea creierului"
de Jean Carper cata trebuie luata. Spirulina se iau cate 2 de 3 ori pe zi dupa fiecare masa (doar in curele de slabire se ia inainte de masa ca iti taie foamea).
Propanolol luati la inceput 1/2 pastila de 40mg dimineata si seara si vedeti daca tineti sub control palpitatiile si in general orice aritmie. In general e OK atat si merge si pentru cea mai agitata inimioara - propanololul e doar un beta blocant adica blocheaza exact receptorii beta prin care creierul defect stimuleaza aiurea inima dandu-i extra-sistole si tahicardie el lasa inima sa fie controlata de catre nodul electric al inimii numit nodul sinusal care este un centru nervos complet autonom fata de creier.
- Calmepam ati luat gresit de 1.5mg caci si asa e foarte slab ceea ce e mai bine totusi caci dvs sunteti la inceput.
Luati 1 dimineata si 2 seara pana se termina apoi cumparati din cel de 3mg si vedeti ca am scris in postarea de la pag. 45(e prima) cum se ia in detaliu. Trebuie sa continuati 1 luna cu el si apoi sa le lasati veti lua numai la vreo 2 saptamani dupa ocazional cate 2, 3 zile la rand apoi iar pauza si tot asa pana nu mai simtiti nici o nevoie sa luati nimic veti vedea.
Sa nu credeti ca scriu aiureli si sa nu va fie frica de pastile caci nu trece boala fara ele dar sa le luati asa cum trebuie nu doar ocazional ca altfel nu se opreste "mizeria" din cap, trebuie luate sistematic doza se creste progresiv iar apoi se scade progresiv. Dupa 1 luna sa va opriti si sa lasati organismul sa se dezintoxice de ele(raman si in tesutul gras).

Pt. Adushka: Da esti hyper-acuzica adica daca scapi ceva in cosul de gunoi simti ca zgomotul te patrunde pana in creier este exact de la ce v-am scris, nemaiavand GABA in cap semnalele se propaga cu viteza ametitoare la centri nervosi la care in mod normal nu aveau cum sa ajunga.
Sunt normale toate senzatiile nu te speria ca trec, faza cea mai grea trece cam in 6-7 luni apoi tot o tii cu anumite sechele cel putin 1 an.
Linisteste-te ca asa nu iesi din cercul vicios asta e toata smecheria acestei boli cu cat te sperii mai tare cu atat te stresezi mai mult
si esti din ce in ce mai rau. Te rog sa ma crezi dar din ce am citit pe aici eu am fost mult mai rau pe langa toata gama de simptome descrisa pe aici de diversi altii nefericiti ca mine, mi se iritase si colonul am dat si in ulcer duodenal etc totul pe sistem nervos.
Pai pe sistem nervos poti sa faci multe complicatiii tocmai asta e ideea cu calmantele sa te linistesti si administrand suplimente sa lasi organismul sa se vindece.
Iar Propanololul evita distrugerea inimii. Daca nu stiati deja depresia si anxietatea care dau tahicardie sunt responsabile de boala de inima numita "prolaps de valva mitrala". Asa ca nu e de joaca pana te vindeci trebuie sa tii sistemul nervos in frau sa nu il lasi sa mai faca ravagii in corpul tau.
Chiar si o fata doctorita pe salvare care a venit intr-o noapte cand imi era extrem de rau, lua Xanax pentru ca facea ulcer pe sistem nervos.
PS. daca cumva simtiti ca va vine sa vomitati si va roade stomacul mereu precum si o vesnica senzatie de foame, dimineata mai ales, e clara treaba - un mic ulcer pe sistem nervos. Se ia Omeran(super pastile tata) 1 pastila dimineata pe nemancate cu jumatate de ora inainte de masa de dim. si trece extrem de repede.
Numai bine

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 551 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46 ... 56  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]