Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 24 Apr 2014, 20:17

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: anxietate-atacuri de panica
MesajScris: 17 Iun 2007, 00:04 
Neconectat

de doua luni am senzatii de sufocare,am fost la spital mi-am facut toate analizele si au iesit bine.Doctorii au spus ca e o problema neurovegetativa.Vreau un sfat ceva

Sus

Subiectul mesajului: Re: anxietate-atacuri de panica
MesajScris: 17 Iun 2007, 13:18 
Neconectat

Buna,
Si eu am probleme asemanatoare tie, adica ma sufoc, dar la mine e din cauza lipsei calciului iti precizez ca la analize calciul nu imi iese scazut.Doctorii mi au apus ca e din cauza laturei neuro-vegetative, care la mine nu functioneaza cum trebuie.Am ajuns la toti doctorii posibili, mi-am facut toate analizele. Totul e bine, dar am stari de sufocare, de ameteala, de durere in piept, de furnicaturi in corp, de amorteala a unei parti a corpului.
Iti doresc multa sanatate si fruntea sus!!!
Mesaj modificat de Administrator pe 22.05.2008

Sus

MesajScris: 18 Mai 2008, 00:21 
Neconectat

De 6 ani ma lupt cu stari puternice de frica, care, daca inainte se concretizau prin caldura, ameteala, palpitatii, sufocari, acum se manifesta printr-o frica de ...frica! Mai clar, ma gandesc ca tot ce se poate intampla rau celor din jur, mi se poate intampla si mie. Am incercat ami multe tratamente: alopat (zoloft, efectin, xanax), homeopat, psihoterapie. Am avut si perioade in care m-am simtit bine, dar starile imi revin. Imi dau putere familia si gandul ca si alte persoane au trecut si trec prin aceasta situatie. Totusi cred ca psihoterapia m-a ajutat cel mai mult pana acum. As dori sa comunic cu cineva care trece prin aceleasi stari ca si mine, poate, impreuna, vom depasi aceste momente.

Sus

MesajScris: 22 Mai 2008, 13:38 
Neconectat

Buna tuturor,

si eu ma confrunt cu aceasta problema si cred ca totul tine de spihicul nostru.

In cautarea de informatii am gasit urmatorul articol pe care vi-l recomand si voua: Anxietatea si atacurile de panica .

Numai bine!

Sus

Subiectul mesajului: Re: Anxietate si atacuri de panica
MesajScris: 23 Mai 2008, 09:47 
Neconectat

Buna seara! Cu aceasta problema ma confrunt si eu ,la mine este mai acutizata problema,pe langa frica mai am si stari de voma si o stare de rau general in timpul zilei.Am fost la psihiatru mi-a dat tratament cu Seroxat si Xanax .De la acest tratament m-am simtit mai bine dar atat cat l-am luat,6 luni,acum iar ma confrunt cu aceiasi tristete si atacuri de panica ,numai ca nu mai sunt asa de dese. Este suficient sa am o zi mai agitata sau mai nervoasa si ma si apuca starea de rau . Acum ma duc la endocrinologie,la recomandarea medicului de familie,pt. ca toate starile astea sunt din cauza dereglarilor hormonale si inclin sa cred ca este adevarat pt ca toate starile astea au inceput dupa ce am nascut fetita. Asa ca sfatul meu este sa mergi si tu la endocrinologie sa faci niste teste si ai sa vezi ce rezultate ai sa ai. dar sa nu te lasi asa fara nici un tratament sau ajutor pt. ca se acutizeaza si o sa fie mai rau.Cam atat ... sper ca am putut sa-ti fiu de folos si iti urez multa sanatate.

Sus

MesajScris: 22 Aug 2008, 01:40 
Neconectat

buna.de 2 saptamani sufar de atacuri de panica.am fost la doctor si mi-a prescris xanax.e bun?dar totusi as dori ceva de care sa nu devin dependenta.am 20 de ani (si multa lume nu ma crede ca sufar si cu nervii ma enrvez din orice) din cauza varstei.e cineva pe acest site care are varsta mea sau sunt singura?sunt foarte ingrijorata deoarece imi este teama sa nu devin dependenta si apoi ce o sa ma fac?va rog din tot sufletul sa imi dati un sfat si daca a mai luat cineva xanax si a avut reactii adverse.si care au fost acestea.va doresc tuturor sanatate.ca abia acum am ajuns la concluzia ca cea mai importanta este sanatatea si ca daca ai sanatate si de toate.va multumesc din suflet ca incercati sa ma ajutati/

Sus

MesajScris: 28 Aug 2008, 18:27 
Neconectat

Buna ziua la toata lumea
Am mai scris pe forumul acesta. acum rvin ptr ca am citit si "povestea mea". Cred ca ritmul de viata este cel care ne da aceste stari. Eu am facut tratament cu xanax si seroxat, am 45 de ani, pana acum vreo doi nu am avut nimic. totul a inceput cu o lipsa de aer. Am fost pe la tot felul de medici, cu RMN facut (ptr ameteli) cu radiografii de coloana, tot. raspuns: Nu aveti nimic organic. Starile de rau ontinua, am renuntat la medicamente, ptr ca am constatat ca rezultatul este doar pe moment. Imi impun in fiecare zi, ca imi va fi bine. si imi e bine, pana la un moment cand, cva in capul meu zice: "Ai vazut ce bine ti-a fost!" E, din clipa aia rvin starile de sufocare, de frica in stomac.... Totul ste in capul nostru, e clar, insa, banuiala mea este ca toate astea, in timp ne vor da afectiunile specifice: probleme de inima, de stomac, etc. etc
Apropo, zilele trecute citeam fisa medicala a mamei mele. Exact cam pe la aceeasi varsta se plangea de aceleasi lucruri. O fi ceva ereditar?

Sus

MesajScris: 29 Aug 2008, 18:01 
Neconectat

Buna,tuturor! Parerea mea este ca aceste probleme se trateaza foarte bine cu tratament homeopat,dar este foarte important sa respecti niste reguli si sa-l faci asa cum trebuie si conteaza mult si felul cum gandesti. Sanatate!

Sus

MesajScris: 28 Noi 2009, 03:46 
Neconectat

si eu patesc exact chestia asta. Am avut de doua ori palpitatii, si de atunci traiesc cu tot felul de frici. Imi este frica de tot felul de prosti, si cel mai neplacut este ca uneori nu pot sa dorm din cauza asta, si ma gandesc numai la tampeni. Acuma trec si printr-o perioada mai stresanta, sper ca dupa ce trece stresul sa imi revin si eu. Oricum este bine sa aflu ca nu sunt singur. Multumesc mult de ajutor.

Sus

MesajScris: 05 Mar 2010, 20:41 
Neconectat

buna tuturor
va scriu in ideea ca va pot da o speranta, am fost la fel ca voi, ca marea majoritate dintre voi , cu crize de sufocare, spasmofilie, lesinuri frecvente, nu puteam minca aveam cosmaruri noaptea si plingeam ca nu puteam sa am grija de copii. am doi copii de 10 si respectiv 5 ani iar asta s-a intimplat cam acum 3 ani .am facut teste de sange peste teste de sange la Puls, la medicul de familie, am ajuns la Elias la d-na doctor Fica am facut teste de tiroida, ecografii inclusiv la inima .toate le-am facut la un interval de o sapt sau 2 sau 3 pentru ca -mi era din ce inc e mai rau. Eram ca un zombi sau o leguma daca vreti, oboseala cronica, nu puteam tine o sacosa de max 3 kg , abia respiram , abia vorbeam.Mai rau a fost faptulc a am facut si agorafobie ( frica de a merge singur oriunde si combinata cu atacuri de panica e o agonie). Va spun ca nu am consumat niciodata droguri sau ceva asemanator.Am luat calciu din farmacii, am luat complex de vitamine alopate, am incercat sa iau xanax ( pt ca cei de la Elias mi-au recomandat) si-l vomitam . Am facut intravenos calciu gluconic si tot nimic in fiecare zi se clatina totul cu mine , ma lua si de la stomac de multe ori , ma deranjam la stomac. Am hotarit intr-o zi pentru ca nu mai simteam ca mai am singe pe vene de cit dadusem si incercam asa in nestire sa caut ca si voi pe net o solutie , sa mai vorbesc cu unul cu altul sa vad ce pot sa fac sa trec peste asta. Intr-o zi am gasit un distribuitor GNLD.Si se vorbea despre calciu natural, mai luasem din peste dar nu credeamc a are cine stie ce proprietati ci doar se face asa vilva ca sa cistige lumea bani . Si persoana imi spunea mie ca avusese aceleasi stari si ca mergea pe str si se mai aseza pe trotuar din cind in cind cind simtea ca se sufoca si eu mai mmergeam cu sticla de apa dupa mine crezind ca ma salveaza daca beau un pic .Si mi-a recomandat KAL MAG plus D este un produs al GNLD, calciu magneziu si D, care nu contine dolomita sau faina de oase, care nu se asimileaza anapoda, surplusul se elimina( oricum ma gindeam ca mai rau dacat sunt nu are ce sa-mi faca) asa ca am luat . Oameni buni dupa o sapt au disparut ametelile , mi-a disparut starea de voma asa luand cite 3 pe zi.Asa am continuat vreo 3 luni. Acum coduc o masina , merg la munte la mare, merg singura oriunde , dorm bine , nu-mi mai amorteste nimic ......apoi am continuat cu Formula IV, cine vrea sa stie despre ele , va spun cu mana pe suflet ca am scris aici doar pentru a va spune ca se poate trece peste toate starile eu consum si in prezent pentru ca nua similez calciu in organism deloc si ca preventie pentru ca nu mai vreaus a traiesc ce am trait .Apoi am inteles ca majoritatea produselor alimentare nu au nutrientii de care are nevoie organismul nostru si nu putem minca tone de lapte sau brinzeturi , legumele pentruc a au azotati sau alte combinatii chimice sau nitrati nu mai au nici o vitamina .Produsele nutritionale nu ingrasa, nu au substante interzise(cum a consumat MUTU), TOATE SE POT VERIFICA am trait aceasta panica si stiu ce inseamna sa vezi moartea cu ochii.
cine vrea poate sa-mi scrie viki_chirila@yahoo.com sau ID viki_chirila

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]