Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 02 Oct 2014, 01:18

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: alergie
MesajScris: 23 Oct 2006, 00:56 
Neconectat

buna!am si eu o problema destul de serioasa,am o urticarie de vreo 4 luni si nu mai scap de ia,am fost la 4 medici si degeaba,ultima oara am fost si internata la urgenta,se comporta ca pete rosi de mai multe marimi,iesite in relief si cu niste mancarimi foarte mari,am luat medrol cateva zile,am continuat pana in prezent cu xyzal si ketotifen,regim nu mananc mai nimic,paine prajita,cartofi copti si ceai,asta cam de o luna,cu toate astea de cateva zile imi apar din nou,pe fata gat si piept,sunt terminata,nu stiu ce sa mai fac,poate aveti vreo idee...

Sus

Subiectul mesajului: Re: alergie
MesajScris: 23 Oct 2006, 08:58 
Neconectat

Si eu am cam aceleasi simptome ca si tine, doar ca la mine apar primavara si vara mai ales cand merg la tara. La mine cred ca e din cauza prafului si a micilor vietuitoare din aer. Si eu luam inainte de a merge la tara xyzal si pot sa spun ca incetu cu incetu au incetat sa mai apara. Poate la mine e nevoie de un tratament la mai indelungat cu xyzal. Testul la alergogeni nu ti l-ai facut? Poate ca bubitele nu ti se trag de la manancare, sau poate ca si de la mancare si de la alti factori.

Toate cele bune.

Sus

MesajScris: 23 Oct 2006, 14:37 
Neconectat

Pentru alergii este buna planta trei frati patati sub forma de ceai, tinctura sau capsule. Mai sunt bune si urmatoarele plante: coada soricelului, galbenele, papadie, urzica.
Si o cura de dezintoxicare cu argila.

Sus

MesajScris: 23 Oct 2006, 16:37 
Neconectat

BUNA ZIUA,
Eu am alergie la malai , mai exact la mamaliguta. Era sa mor de cateva ori pana mi-am dat seama ca mamaliguta era "de vina". N-ar fi o problema prea mare avand in vedere ca e un aliment de care te poti dispensa usor, totusi as vrea sa scap de aceasta alergie cu care nu stiu cum m-am "procopsit" si as vrea asta mai ales cu metode naturiste. Daca stie cineva vreun remediu sau aveti vreun sfat pt mine as vrea sa-mi raspunde-ti si mie. Va multumesc. Tin sa precizez ca alergia mea nu este cutanata ci deja soc anafilactic adica nu mai pot sa respir si mi se umfla fata si mainile deci e chiar f. grav.
Mesaj modificat de autor pe 23.10.2006

Sus

Subiectul mesajului: Re: Alergie - urticarie
MesajScris: 29 Oct 2006, 23:52 
Neconectat

Existenta unei parazitoze intestinale, poate determina aparitia de eruptii maculo-papuloase persistente si rezistente la trat. antihistaminic.O proba de scaun, sau si mai corect 3, pentru ex. coproparazitologic si coprocultura, iti pot fi de un real folos.

Sus

MesajScris: 31 Oct 2006, 01:29 
Neconectat

geannyfulfa, daca mananci paine prajita, cartofi copti si ceai de unde mai iei vitaminele? Cum vrei sa te vindeci? Mai e putin si trece toamna cu legumele, zarzavaturile si fructele ei, pacat ca nu ai recurs la ele...poate nu stii ca vitaminele revigoreaza organismul si inlatura bolile(vitaminele:A,B,C, seleniu si multe altele).

Sus

MesajScris: 08 Noi 2006, 16:48 
Neconectat

:(De 4 luni am-se pare-urticarie colinergia. Am luat 2 luni telfast si 2 aerius, insa petele apar in continuare, dupa logica lor proprie, desi acum mai rar. Am ramas cu o sensibilitate deosebita a pielii, astfel incat dupa baie sau la presiune imi raman urme cam 20-30 de minute. Voi incerca si zyrtec de saptamana aceasta. Ceai de trei frati patati beau 2 cani pe zi de 4 luni! Am o rugaminte la doamna Simona - ce tratament homeopat minune a utilizat? In acest moment mi s-a revoltat pielea si s-a patat - azi nu-mi aparuse inca nimic! Daca n-ar fi insotite de neliniste, greutate in respiratie, palpitatii sau ameteli, nu ar fi mare problema - niste pete care apar si dispar! Ceea ce le insoteste ma deprima!

Sus

MesajScris: 16 Aug 2007, 00:49 
Neconectat

Buna. Sunt noua pe forum. Si fac alergie dar nu stiu la ce. Problema este ca ma umflu la fata, dar in special buzele se umfla. Acum iau Xyzal, dar si cu el tot ma umflu. Am consultat un alergolog, dar pana sa fac testele trebuie sa fac un pachet de analaize medicale. Simt ca inebunesc. Nu mananac mai nimic, nu mai beau cafea, nu mai manan dulciuri, decat macare gatita si beau numai apa. Poate aveti ceva mai bun de luat pana reusesc sa fac testele. Va multumesc. Isa.

Sus

MesajScris: 16 Aug 2007, 10:09 
Neconectat

Buna isadin, sfatul meu este ca pana iti faci toate analizele sa ai pregatita o cutie cu "claritine" este un antihistaminic care se poate cumpara fara reteta de la farmacie. Dupa cum ai vazut probabil cateva mesaje mai sus de al tau, eu sunt alergica la mamaliguta....si doar cu claritine am reusit sa ies dintr-un soc anafilactic. Un alt sfat e sa te gandesti bine la ce mananci si ia-o prin eliminare.... trebuie sa descoperi ce iti face rau... daca cu mancarea gatita nu ai probleme inseamna ca ceva ce mancai tu in stare cruda, mezeluri sau chiar fructe sau sucuri iti provoaca aceasta alergie... Daca vrei putem sa mai vorbim, eu am problema asta de ani de zile si am invatat sa o controlez.

Sus

MesajScris: 10 Sep 2007, 15:41 
Neconectat

buna ziua:D
am si eu o problema destul de suparatoare cauzata de o sumedenie de basicute nasoale si care imi provoaca si o semzatie de mancarime de-mi vime sa-mi iau pielea de pe mine:(
am fost la medic...tot ce mi-a zis e ca am dermatita de contact si nimic mai mult si mi-a dat aerius...fara rezultat insa
bubitele mi-au aparut intai pe picioare, apoi pe maini si spate...iar acum ultima traznaie pe fata, gat, decolteu, abdomen,coapse si fese...:((
beau ceai de sanziene si folosesc gelul cu echinacea...dar arat groaznic si chiar nu mai stiu cum sa scap de aceasta problema:((
dak stiti vreun remediu va rog din suflet sa ma ajutati!!!:)
multumesc si o zi buna tuturor!

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]