Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 23 Noi 2014, 14:58

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Afectiuni ale limbii??!
MesajScris: 25 Apr 2007, 15:44 
Neconectat

Buna ziua

Am 23 de ani ma numesc Loredana locuiesc in Cairo, Egypt.De cam o saptamina simt o "jena"la nivelul limbi si la inghitit cred . Simt parca ca am gura uscata , iritata si parca am limba umflata.Nu stiu daca e normal dar la baza limbii am niste bubulitze rotunde asha ca niste coshurele albicioase, limba nu este roshie putin albicioasa cred .Ce ar putea fi?Va multumesc!

Sus

Subiectul mesajului: Re: Afectiuni ale limbii??!
MesajScris: 25 Apr 2007, 17:50 
Neconectat

e clar ca cel mai bine e sa mergi la medic.noi povestim aici,fiecare spune ce stie,ne impartim necazurile si ne sprijinim unul pe celalalt.asta e bine,doar ca ,orice am avea,trebuie de mers la medic.multa bafta si sanatate.

Sus

MesajScris: 26 Apr 2007, 00:41 
Neconectat

numai dupa aflarea diagnosticului puteti sa aplicati si tratamente naturiste, daca cele alopate nu au efect, iar pentru asta tre' sa mergeti la medic.

Sus

MesajScris: 26 Apr 2007, 18:07 
Neconectat

la voi e peoblema cu apa asa ca dute si fa un exudat faringian ca sa afli diagnosticul sanstate:idea:

Sus

MesajScris: 26 Apr 2007, 18:51 
Neconectat

intradevar,e mai bine sa mergi la un medic;putem apoi sa mai discutam despre problema ta si sa ne dam cu parerea,dar nu ininte de sti tu exact care ar fi diagnosticul.

Sus

MesajScris: 02 Mai 2007, 15:22 
Neconectat

Eu nu spun ca nu e bine sa mergi la medic, insa foarte multi medici in Romania au obtinut o diploma stiu ei cum, iar cei care au o problema mai 'rara' isi pierd timpul (asteptand la cozi prin spitale)si banii degeaba (mai nou si la cabinetele private dai banu' ca sa fi ascultat 3 minute, iar apoi sa fi trimis acasa asa cum ai venit). Limba iritata, albicioasa si cu leziuni sau bubite inseamna in majoritatea cazurilor fie candida (sau alt gen de ciuperca), fie afta. Sau mai poate fi determinata de alergie la anumite alimente (mai ales lactate sau ciocolata/cacao). Eu ma confrunt de mult timp cu aceasta problema, si am renuntat la ideea de a mai merge la doctor (am cheltuit destul pana in prezent...INUTIL). Cel mai bun tratament este clatitul gurii cu bicarbonat alimentar, urmat de badijonaj local cu Glicerina Boraxata cu Propolis. In plus, e eficient sa sugeti Imudon de 3 ori pe zi (sunt niste pastilute mici si scumpe), sau tantum verde. Eu foloseam Fenosept, insa, cum tot ce-i bun pe piata romaneasca dispare...nu mai exista nici fenosept. Bafta!
Mesaj modificat de Administrator pe 27.07.2007

Sus

MesajScris: 03 Mai 2007, 02:39 
Neconectat

buna seara sau buna ziua:)

am fost la doctor mi a zis ca e o mica infectie de la stomac pt ca am avut arsuri la stomac foarte mari ....am fost atit de iritata de simteam ca ma arde in git de la stomac .Iar adoua zi au inceput simptomele ...in orice caz apa de la chiuveta nu beau numai Nestle la sticla , nu beau dupa nimeni sau maninc dupa nimeni .... doar atit tin minte ca am mincat pizza hut si au inceput super arsurile de la stomac si a doua zi gura uscata ..

Oricum am fost la doc si mi a dat ceva pt stomac si Daktarin gel pt limba si am fost azi (dupa 6 zile ) numai am simptome doar putina durere jena ffff putin si bubitele snt mult mai mici si fara alb si mi a zis ca sa fac gargara in continuare cu betadine si cam in 10 zile o sa dispara pt ca de la infectie glandele astea ale gurii aparatoare s au iritat si o sa se retraga, si sa nu mai pun gelul si doar pastilele pt stomac si gargara cum am zis cu betadine. Sa speram ca o sa fie ok Doamne ajuta.

Merisic la toti si toate pt sfaturi si multa sanatate... Loredana,Cairo

Sus

Subiectul mesajului: Re: Afectiuni ale limbii si gatului
MesajScris: 16 Dec 2007, 16:58 
Neconectat

Buna tuturor. Sunt noua pe acest forum. Am si eu mari probleme cu gatul.De ani de zile ma jeneaza ceva in gat iar de curand,2-3 luni, mi s-au umflat ganglionii de sub mandibula,in partea dreapta.Sub limba am niste formatiuni rozalii, inflamate, care uneori ma jeneaza cumplit.Alteori imi simt limba grea, avand o culoare mai inchisa ca de obicei.Sa nu credeti ca am stat nepasatoare.Am fost la nenumarate spitale si clinici particulare, am batut la usa unor mari somitati inr-ale medicinii, dar degeaba.Un "mare" profesor de la sp Coltea m-a luat peste picior, spunandu-mi ca sunt ipohondra si ca nu vreau sa-mi accept varsta ( am 50 de ani), ceea ce nu este adevarat.Eu sunt extrem de realista si critica cu propria-mi persoana si incerc sa ma analizez foarte lucid. Dar ce sa fac daca ma doare in gat, cui sa ma adresez, cine sa ma inteleaga ca am probleme?Mi-am facut analizele,care ,in general, sunt bune. VSH-ul este marit, dublu, ceea ce arata ca in corp este o infectie.Am luat antibiotice, antiinflamatoare, spray-uri, tantum verde etc.Mi s-a recomandat o radiografie cervicala.Am reflux esofagian si arsuri la stomac,iar uneori ma doare toata dantura, fara sa am carii vizibile.Cine ma poate ajuta cu un sfat? Multumesc.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Afectiuni ale limbii
MesajScris: 18 Dec 2007, 05:38 
Neconectat

problemele buco-faringiene pe care le descrieti sunt intretinute de refluxul esofagian de care suferiti.la intrare in stomac exista un sfincter care nu se mai inchide bine ,lasand acidul stomacal sa patrunda in esofag.celulele mucoasei esofagului nu sunt specializate sa stea in mediul acid si ca atare ,mucoasa esofagului se inflameaza,uneori pe tot traseul,angrenad-o si pe cea faringianiana, uneori si baza limbii.tratand local problemele nu rezolvati mare lucru daca nu incepem de la cauza,hiperaciditatea gastrica si refluxul esofagian.mai intai faceti o investigatie a esofagului,sa vedem ce si cum.faceti un tratament sub supravegherea medicului pentru inlaturarea hiperaciditatii si alternativ puteti lua cateva luni aloe vera cu propolis-cps,plus un ceai de la firma Fares-Ulcer si gastrita.Evitati pe cat posibil aparitia refluxului,mancand seara mai devreme cu 2-3 ore de culcare,dormiti pe o perna mai inalta,evitati alimentele care va baloneaza.local,gargara cu ceai de galbenele si musetel in care puneti o lingurita de propolis si una de tinctura de cimbru.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Afectiuni ale limbii
MesajScris: 19 Dec 2007, 08:59 
Neconectat

Va multumesc ff mult pentru raspunsul complet,amanuntit si rapid pe care mi l-ati dat.Asa o sa fac.Aveti dreptate, aproape toate problemele mele se datoreaza bolii de reflux.Mi-a trecut si mie acest gand prin cap, dar nu credeam ca e posibil.
S-ar putea si efortul vocal sustinut si permanent sa agraveze disconfortul gatului.Sunt cadru didactic si nu am cum sa evit vorbitul in exces.Ce parere aveti? Va doresc sanatate si un an cu reusite, mult mai bun decat cel care tocmai trece.Cu respect.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]