Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 29 Iul 2014, 11:40

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 51 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: adenom hipofizar
MesajScris: 05 Mai 2006, 12:00 
Neconectat

Exista tratament pe baza de produse naturale? Se poate apela la acupunctura?

Sus

Subiectul mesajului: Re: adenom hipofizar
MesajScris: 23 Mar 2007, 21:55 
Neconectat

In luna august 2006 in urma unei examinari sotiei mele i s-a descoperit prolactina marita si un microadenom de 4mm la nivelul adenohipofizei drepte.Dupa un tratament cu Dostinex prolactina a scazut in limite normale.Apoi a repetat RMN-ul(23.03.2007) si tumoarea este mai mare(10mm). Ce este de facut? Operatie? Tratament naturist?
Mesaj modificat de autor pe 23.03.2007

Sus

MesajScris: 04 Apr 2007, 00:12 
Neconectat

am de mai multi ani un aden hip de 8 mm nu am suportat medic -bromocriptina -ma facea prea moale scade tensiunea sinu am mai putut lua pe langa alte reactii pe care nu le-am putut suporta exista tratament nat va rog sa-mi spuneti
beatrice iasi

Mesaj modificat de autor pe 3.04.2007

Sus

MesajScris: 11 Apr 2007, 17:51 
Neconectat

mada, incearca Dostinex.

Sus

MesajScris: 13 Apr 2007, 16:29 
Neconectat

si eu am adenom hipofizar.
problema care ma macina pe mine este ca mie nu mi-a mai venit din octombrie 2006, in decembrie am fost la endocrinolog si am luat duphaston 5 zile, trebuia sa imi vina intr-o saptamana dar nimic, intre timp mi-am facut analizele si am descoperit un microadenom hipofizar nesecretant, de la 1 martie iau bromcriptin zilnic, pe 1 aprilie iarasi am luat 5 zile si duphaston si nimic, sunt atat de suparata si nu inteleg de ce nu imi vine?:(
mai este cineva care a mai trecut prin asta?
exista tratamente naruriste pe care as putea sa le iau in acelasi timp cu bromcriptina?

Sus

MesajScris: 13 Apr 2007, 18:57 
Neconectat

De ce nu incerci cu pilula sa iti reglezi ciclul?
Acum luind Bromocriptina, ai prolactina in valori normale?

Sus

MesajScris: 19 Apr 2007, 14:15 
Neconectat

nu stiu, peste 2 saptamanio o sa repet analiza.
despre ce pilula este vorba?

Sus

MesajScris: 29 Mai 2007, 11:50 
Neconectat

Buna!
Am citit pe forum despre problema voastra cu ADENOMUL HIPOFIZAR.
Cu aceeiasi pb ma confrunt si eu din 2003, cand am fost diagnosticata cu microadenom hipofizar secretor de prolactina (de 3 si 4 mm- cat un bob de grau, partial Empty Sella, in partea dreapta). Sunt sub supraveghere la spitalul CI Parhon de endocrinologi, sunt sub tratament cu Bromocriptin(acesta inhiba secretia de prolactina, la inceput a fost fff mare 2601, iar acum e in limite normale.Este un medicament din extract de rapita daca stiu eu bine...), Duphaston(progesteron, care imi regleaza lipsa menstruatiei), novotiral(regleaza hormonii tiroidieni care si ei au fost dereglati si din aceasta cauza sunt supraponderala) si vitamina e forte(pt san deoarece de la secretia mare de prolactina-lapte in san, tesutul mamar este hiper dens):o.
Cand am ajuns la medic in 2003 aveam durei de san puternice, (raceam foarte des...si cu greu imi reveneam), o stare de indispozitie, ciclul neregulat 3-4 luni, si eram mai aveam 87 de KG.
astea totate de la hipofiza, care este telecomanda organismului si "sefa celorlalte glande endocrine din corp". Dereglarile ei, scad imunitatea, deregleaza tiroida, suprarenala, (pancreasul care secreta insulina, de aici aparitia diabetului), ovarele polichistice(cu progesteron mic, testosteron mare- pilozitate crescuta: mustata, buric...fiind hormon masculin; lipsa menstrelor regulate, sterilitate, si la varste inaintate osteoporoza si menopauza care apare mult mai devreme).
Cam asta se poate intampla la cei care au acest adenom hipofizar, din cate am fost informata si am vazut si pe pielea mea.
Dar cu un Psihic bun(asta depinde de noi daca alegem sa fim tari si optimiste, sau sa ne plangem ...), un medic bun alaturi si urmarea tratamentului...cred si sunt convinsa ca va fi bine.
Multumesc lui Dumnezeu acum ma simt ff bine, merg la medic din 3 in 3 luni(cu analiza de prolactia),la un an imi fac analizele complete la Parhon. In urma tomografiilor nodulu stagneaza. si sper sa pot sa am si un bebe in viitor(imi doresc cel mai mult, cred ca va fi mai greu...dar sper. Mi s-a spus ca am sanse..o singura sarcina, cu cezariana si fara alaptare). Nu avem voie la mare, nici un fel de expunere solara, si efort fizic mare, si socuri nervoase.
Cam greu sa te confrunti cu toate astea la 27 de ani. dar tb sa fii optimist, vesel asta e viata tb sa trecem cu bine si cu rele prin ea.
Oricum fiecare organism reactioneaza in felul sau, prin urmare gasiti un endocrinolog bun, multa incredere si convingere(va recomand spitalul Parhon), si va fi bine.
Multa sanatate si curaj!
:D

Sus

MesajScris: 29 Mai 2007, 11:53 
Neconectat

:emb:imi cer scuze pt text, m-am cam grabit sa-l scriu, sunt la serviciu:roll:
Paa!

Sus

MesajScris: 09 Dec 2007, 12:23 
Neconectat

Buna, am si eu aceeasi problema ca si voi(microadenom hipofizar descoperit de mai muti ani) si am luat diverse tratamente dar fara efect indelugat, as dori sa stiu la ce medic endocrinolog merge Florinela79 la PARHON sau daca cunoaste cineva un medic f. bun in IASI

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 51 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]